Albania z Macedonią i Kosowem: majówka na Bałkanach

Termin: 26 kwietnia - 4 maja 2019
Czas trwania: 9
Zakwaterowanie: hotele 3-4*

Albania - perełka Bałkanów przyciąga bogatą kulturą, wspaniałymi krajobrazami i wymarzoną pogodą. Macedonia urzeka dziką przyrodą, a Kosowo gościnnością.

Rezerwuję…

Program

Dzień 1

Wylot do Skopje. Transfer do hotelu i w zależności od godziny przylotu, spacer po mieście.

Nocleg w Skopje.

Dzień 2

Kamienny most

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie stolicy Macedonii leżącej nad rzeką Wardar. Odwiedzimy stary turecki bazar i Mahmut Pasha Hammam, twierdzę cara Samuela, Dom Pamięci Matki Teresy, główny plac i kamienny most.

Następnie wyruszymy do Ochrydy. Po drodze zobaczymy stanowisko archeologiczne Stobi – niegdyś ważne centrum administracyjne, handlowe i religijne imperium rzymskiego i bizantyjskiego, uważane obecnie za najważniejsze wykopalisko w Macedonii. Można podziwiać tu pozostałości po teatrach, synagogach, pałacach, bazylikach i łaźniach. Pierwsze wzmianki o Stobi pojawiły się w dokumentach w II w. p.n.e., jednakże archeolodzy wierzą, że miasto było zamieszkane co najmniej 400 lat wcześniej. Stało się bogatym i dobrze prosperującym miastem ze względu na swoje położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych.

Nocleg w Ochrydzie.

Dzień 3

Berat

Przed odjazdem do Albanii zobaczymy jeden z najważniejszych zabytków Macedonii - cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami, zbudowaną między XI a XIV wiekiem oraz cerkiew św. Klemensa będącą główną świątynią Macedońskiego Kościoła Prawosławnego w Skopje.

Następnie pojedziemy do Berat – miasta tysiąca okien, będącego jednym z najczęściej odwiedzanych i charakterystycznych miast w Albanii i znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W zależności od godziny przyjazdu, zobaczymy kilka kościołów i meczetów.

Nocleg w Berat.

Dzień 4

Zwiedzimy zamek i największe albańskie muzeum poświęcone twórcy ikon Onufremu. Kolekcja muzeum składa się ze 173 wybranych eksponatów z cerkwi i klasztorów z Albanii i Beratu. 106 z nich to ikony, a 67 to obiekty sztuki sakralnej. Muzeum posiada zbiory z okresu średniowiecza, głównie związane z bizantyjską i post-bizantyjską sztuką chrześcijańską.

Dla chętnych tradycyjny domowy obiad, po którym zobaczymy Meczet Ołowiany, Meczet Królewski i Meczet Kawalerów. Odwiedzimy też miejscową rodzinę, aby zobaczyć jak aktualnie wygląda życie w starej dzielnicy miasta.

Pojedziemy do Gjirokastry również wpisanej na Listę UNESCO. Miasto jest jednym z dwóch albańskich (oprócz Beratu) miast-muzeów. Zobaczymy górującą nad miastem średniowieczną twierdzę, w podziemiach której mieściło się niegdyś więzienie dla więźniów politycznych, Muzeum Etnograficzne zlokalizowane w dawnym domu komunistycznego dyktatora Envera Hodży oraz znajdujący się obok liczący 300 lat dom.

Gjirokastra

Nocleg w Gjirokastrze w zaadaptowanym na hotel domu.

Dzień 5

Butrint

W drodze do Vlory zobaczymy ruiny teatru w Sofratike oraz prawosławny kościół św. Mikołaja w Mesopotam.

Pojedziemy do starożytnego miasta Butrint, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i najważniejszego odkrycia archeologicznego w Albanii. W starożytności istniała tu osada iliryjska (według mitu założona przez uciekinierów z Troi). W Butrincie odkryto resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów, baptysterium z VII wieku, ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku.

Nocleg we Vlorze.

Dzień 6

Apollonia

Jadąc do Tirany, odwiedzimy starożytne miasto Apollonia będące obecnie stanowiskiem archeologicznym.

Następnie pojedziemy do Durres - jednego z najstarszych miast w Albanii założonego w 627 roku p.n.e. w czasach greckich kolonizacji pod nazwą Epidamnos na cześć swego założyciela. Zwiedzimy amfiteatr, Muzeum Archeologiczne i będziemy kontynuować podróż do Tirany, gdzie zobaczymy meczet Ethem Beja, który był jedynym czynnym meczetem w kraju w czasach rządów Envera Hodży, jednakże jedynie dla obcokrajowców. Jego wnętrze zdobią bogate freski i sztukaterie. W 1948 roku meczet został wpisany na listę religijnych zabytków kulturowych Albanii. Zobaczymy m.in. wieżę zegarową, Plac Skanderbega, rynek i Narodowe Muzeum Historyczne.

Nocleg w Tiranie.

Tirana

Dzień 7

Pojedziemy do Szkodry będącej największym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym w północnej części Albanii. Zobaczymy Zamek Rozafa. Według legendy nazwa twierdzy pochodzi od imienia kobiety – Rosaphy (Rozafy), którą żywcem zamurowano w murach zamku, aby jego mury nie zawaliły się po raz kolejny. Odwiedzimy Muzeum Archeologiczne mieszczące się w tradycyjnym domu będącym przykładem osmańskiej architektury. Następnie przespacerujemy się po odrestaurowanym deptaku i zjemy posiłek w charakterystycznej dla tego miejsca restauracji (opcjonalnie).

Nocleg w Szkodrze.

Dzień 8

Graczanica

Pojedziemy do Prizren – drugiego co do wielkości miasta w Kosowie. Zobaczymy budynek Ligi Prizreńskiej, kamienny most oraz meczet Sinana Paszy.

Zwiedzimy stanowisko archeologiczne położone w miejscu dawnego rzymskiego miasta Ulpiana i zobaczymy średniowieczny klasztor prawosławny w Graczanicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Monastyr został ufundowany przez króla Milutina i wzniesiony w II połowie XIV wieku w miejscu XII-wiecznego kościoła, który stanął w miejscu VI-wiecznej bazyliki wczesnochrześcijańskiej.

Nocleg w Prisztinie.

Dzień 9

Przejazd na lotnisko w Skopje i wylot do Warszawy.

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów.

Cena

Cena 980 EUR + 1200 PLN

Kalkulacja dla grupy min. 10 osób.

Cena zawiera:

 • noclegi w hotelach 3-4* w pokojach dwuosobowych
 • przelot na trasie Warszawa - Skopje z bagażem podręcznym*
 • wyżywienie: 2 posiłki dziennie (śniadania i obiady lub kolacje)
 • opiekę doświadczonego pilota oraz anglojęzycznego przewodnika specjalizującego się w archeologii
 • przejazdy minibusem lub autobusem
 • ubezpieczenie w Signal Iduna
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 10 PLN/os.
 • Cena imprezy została podana w oparciu o przelot w najniższej dostępnej taryfie w klasie ekonomicznej. Istnieje możliwość rezerwacji biletu w innej, wyższej taryfie lub klasie za odpowiednią dopłatą, w przypadku niedostępności najniższej taryfy lub w przypadku indywidualnego życzenia.

Cena nie zawiera:

 • dopłaty do pokoju jednoosobowego w wysokości 180 EUR (opłata obowiązuje przy zgłoszeniu się jednej osoby w przypadku nieparzystej liczby uczestników wyjazdu)
 • bagażu rejestrowanego (możliwość dokupienia)
 • opłat na realizację programu (lokalnych przewodników, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat klimatycznych i administracyjnych - obowiązkowa dopłata na miejscu 160 EUR/os.)
 • napiwków do zapłaty na miejscu (35 EUR/os.)

Rezerwuję…

Jeżeli chcesz wziąć udział w tej wyprawie, skontaktuj się z nami używając przycisku powyżej. Opublikowany tu program nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i nie jest załącznikiem do umowy zgłoszenia.

Poprzedni | Losowy | Następny


Aktualności
Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj - czy może być lepszy zestaw na przełom listopada i grudnia? Dziś zaczynamy naszą południowoamerykańską podróż! »
Blog 21-11-2018 Beata Radecka
Teleportowaliśmy się do Ugandy. Otoczyły nas goryle górskie, prawie skoczyła na nas masywna lwica, a potem bawiliśmy się z dzieciakami z domu dziecka. To wszystko dzięki Donacie, która w sobotni wieczór zabrała nas w podróż do serca Afryki. Do tej pory aż czuję ciarki na plecach! »
Blog 19-11-2018 Beata Radecka
Wiem, że kojarzycie mnie z wyjazdami na Kubę. Rzeczywiście, ostatnio często bawię na tej jedynej w swojej rodzaju wyspie ( w sensie i geograficznym, i metaforycznym). Zafascynowałam się tańcem, i razem z najlepszą szkołą salsy w Warszawie co roku organizujemy taneczne podróże. Chcecie zobaczyć jak to wygląda? Zapraszamy na prezentację 16 listopada w Salsa Libre w Warszawie. A po slajdach i opowieściach bezpłatna lekcja salsy kubańskiej dla wszystkich! »
Blog 07-11-2018 Beata Radecka
Przenieś się do serca Ugandy, poznaj świat goryli, szympansów, słoni, żyraf - i to wszystko w Warszawie, 17 listopada! O swoich podróżach do jednego z najbardziej fascynujących krajów świata w sobotni listopadowy wieczór opowie doświadczona podróżniczka, Donata Jończyk. Oczywiście pokaże też zdjęcia - a robi naprawdę dobre! »
Blog 06-11-2018 Beata Radecka
W radiowej Czwórce opowiadałam o podróżach po Kubie i po Dominikanie. Kto nie słuchał, ma nadal szanse - jest link do podcastu! »
Blog 05-11-2018 Beata Radecka
Jak miło odebrać z rana telefon z informacją, że zostaliśmy wyróżnieni nagrodą Orły Turystyki! Jesteśmy kameralnym, butikowym touroperatorem, i choć organizujemy podróże od wielu lat, nie myśleliśmy, że będziemy tak uhonorowani. To dzięki Waszemu ogromnemu zaangażowaniu, nasi przyjaciele podróżnicy (bo tak Was nazywamy, jesteście dla nas dużo więcej niż klientami). Bardzo dziękujemy! »
Blog 19-10-2018 Zespół Gotravel