Kuba: w poszukiwaniu korzeni salsy - 3 miejsca

Termin: 30 marca – 19 kwietnia 2019
Czas trwania: 21
Zakwaterowanie: słynne kubańskie casas particulares

Jedziemy na Kubę tańczyć! Rumba, rum, son i plaża... Gorące rytmy, gorące tańce, gorące słońce… Będziemy mieć możliwość lekcji tańca u źródeł z najlepszymi kubańskimi tancerzami (son, salsa, rumba, co kto chce). Poza tym oczywiście rum i cygara, zwiedzania w sam raz, plus wypoczynek pod palmą na cieplutkiej plaży.

Rezerwuję…

Program

Uwaga – mamy 3 warianty:

  • Afro ( 11 – 19 kwietnia), dla tanecznych freaków, którzy jadą głównie na festiwal w Hawanie i przy okazji chcą trochę poznać miast i wypocząć,
  • Oriente ( 30 marca – 14 kwietnia), dla tych, którzy chcą poznać prawdziwą Kubę i potańczyć, ale nie mogą wyjechać na dłużej niż 2 tygodnie,
  • Full ( 30 marca – 19 kwietnia), dla tych którzy idą na całość!

Dzień 1.

Lecimy na Kubę! Po przelocie przez Atlantyk lądujemy w gorącej Hawanie, po kontroli paszportowej odbieramy bagaże i jedziemy na nocleg. Zakwaterowanie w casas particulares (kwatery – pensjonaty).

Kuba
Beata Radecka

Dzień 2.

Przelot do Santiago de Cuba, stolicy wschodniej Kuby. Portowe miasto leży na wzgórzach, co pewnie poczujemy w nogach. To jedno z najstarszych miast nie tylko Kuby, ale i Ameryki -założył je hiszpański konkwistador Diego Velázquez de Cuéllar w 1514 roku, całkiem niedługo po tym, kiedy razem z flotyllą Kolumba zawitał na tę piękną wyspę. A najbardziej słynie w świecie jako kolebka muzyki kubańskiej, a głównie sonu, z którego wykiełkowała salsa. Tak więc przeżyjemy podróż do muzycznych i tanecznych źródeł. Tam też będziemy mieć pierwsze taneczne zajęcia! Na ulicach spotykamy ulicznych grajków, którzy chętnie z nami pośpiewają i pogadają. Zobaczymywych pro najstarszy budynek na wyspie, czyli dom pierwszego gubernatora Kuby – Diego Velazqueza, w zasadzie nic rewelacyjnego, ale najstarszy! W środku jest całkiem fajne muzeum, można zobaczyć, jak powodziło się Hiszpanom w koloniach. Główny plac zwie się Park Cespedes. To główne miejsce spotkań, zawsze jest więc pełno ludzi. Lokalni kolesie na ogół chętnie zaprzyjaźniają się z turystami, żeby zaproponować, gdzie wieczorem tego dnia można pójść na imprezkę. Na placu znajdziemy wszystko, co najważniejsze w mieście - obok jest ratusz, katedra, dawny pałac a teraz muzeum. A na dachu zabytkowego hotelu wypijemy pierwsze mojito z widokiem na góry i morze jednocześnie…

Dzień 3.

Che, napitki i stare samochody
Beata Radecka

Warsztatów tanecznych i eksploracji klimatycznego miasta ciąg dalszy. Nie dość, że jest bardzo malownicze, to jeszcze ma od kilku lat niezłego burmistrza i świetnie się rozwija. Odnowiony deptak, zacieniony targ rzemiosła pełen ciekawych ludzi, którzy w wolnych chwilach, kiedy nie mają klientów , podrygują do muzyki którą puszczają z chrypiących głośników. Poznamy też jak wytwarza się rum, bo kultowy rum rodzina Bacardi od pokoleń produkowała właśnie w Santiago de Cuba! W latach pięćdziesiątych wspierała finansowo rewolucjonistów, a potem musiała szybko uciekać z produkcją z Kuby. Ale w ich dawnej fabryce nadal wyrabia się rum, można go kupić i skosztować. Wieczorem dla chętnych możliwość obejrzenia oraz wykonywania własnymi stopami tańców w Casa de la Trova.

Dzień 4.

Dalej poznajemy tajniki sonu i rytmów Oriente, jak Kubańczycy nazywają wschodnią część wyspy. Kubańczycy mówią, że to najbardziej karaibskie miasto, bo leży blisko Jamajki i Haiti. Zwiedzimy malowniczo i jednocześnie strategicznie na wysokim klifie przy wejściu do głębokiej zatoki usytuowaną kamienną twierdzę El Morro, gdzie teraz jest Muzeum Piractwa. Ogromne zamczysko zostało wzniesione w XVII w. w odpowiedzi na coraz śmielsze ataki zuchwałych piratów, najeżdżających miasto.  Ale szybko zamek przestał pełnić funkcję fortecy, a zaczął ponurego, zimnego więzienia… Santiago zwane jest też kolebką rewolucji, bo Fidel Castro pochodził z tych okolic, tu skończył szkołę ( jezuicką, o ironio losu), i na tutejsze koszary Moncada poprowadził w 1953 roku pierwszy atak, zresztą kompletnie nieudany. Możemy zobaczyć koszary, gdzie dziur od kul się nie łata, a pieczołowicie chroni i pokazuje. Ostatnia noc w mieście! Tańców nie odpuścimy.

Dzień 5.

Ruszamy w góry! Najpierw do Gran Piedra. Chcemy po 456 stopniach wspiąć się na olbrzymi kamień - jeden największych na świecie! Wygląda jak gigantyczna asteroida, która przypadkiem wylądowała wśród paproci, orchidei i krzaków kawy. Widoki z góry są niesamowite! Przejedziemy przez kolonialne miasteczko Bayamo, krótki postój i chłonięcie atmosfery kubańskiej prowincji. Potem przemieszczamy się do najbardziej dzikiej części Sierra Maestra. Podziwiamy świat kubańskich szczytów. Nie są gigantycznie wysokie – najwyższy szczyt Pico Turquino ma 1974 metry n.p.m., ale naprawdę niedostępne. Tam właśnie, na wsiach, narodziła się muzyka zwana Changui – połączenie rytmów przywiezionych przez niewolników z czarnej Afryki z sonem i brzmieniem hiszpańskiej gitary. Czy uda się znaleźć jej korzenie? Nocujemy na głębokiej kubańskiej prowincji, popróbujemy.

Dzień 6.

Dzień w sercu gór Sierra Maestra. Wszyscy Kubańczycy opowiadają, jak w nich przez dwa lata od powrotu z emigracji do Meksyku w 1956 roku ukrywał się Fidel Castro ze swymi nielicznym oddziałem, w większości wystrzelanym wkrótce jak wycieńczeni chorobą morską na stateczku Granma ( czyli babcia) dobili do kubańskiego brzegu. A teraz od starej łajby wzięła swą nazwę i prowincja, i największa gazeta kraju. W Comendacia de la Plata Fidel miał swoją sekretną kwaterę, a partyzanci obóz. Stamtąd zaczęła się rewolucja, i nadawało konspiracyjne Radio Rebelde – tak właśnie ludzie Castro prowadzili propagandową walkę z reżimem Batisty.  Możemy spróbować zakraść się tam, i zdobyć obóz partyzantów… Teraz dostępu bronią władze, i trzeba zapłacić w Centrum Informacji za możliwość wstępu – wycieczka kosztuje ok. 35 cuc.

Dzień 7.

Długa droga przed nami - jedziemy w kierunku kolonialnego miasta położonego w środku wyspy - Camaguey. Tam rzut oka na starówkę z gęsta siecią krętych uliczek utrudniającym piratom poruszanie się po mieście. Potem jedziemy dalej, wśród równin, ugorów i pól trzciny cukrowej aż do kolonialnej perełki – Trynidadu. I ruszamy na imprezę. W tym malutkim miasteczku jest kilka popularnych miejsc, gdzie tańczy się pod chmurką.

Dzień 8.

Wierzchem przez Trynidad
Beata Radecka

Eksplorowanie Trynidadu. Wąskie, brukowane uliczki, po których jeżdżą konno kowboje sprawiają wrażenie, jakby czas się zupełnie zatrzymał! Czas na wypoczynek na pięknej karaibskiej plaży i pławienie się w ciepłym morzu. 10 kilometrów od Trynidadu jest plaża Ancon, gdzie można poleżeć odłogiem i nabrać opalenizny. Można też kupić miejscowe cygara. Wieczorem czekają nas tańce na słynnych schodach Casa de la Musica.

Dzień 9.

Dzień na wypoczynek! Możemy też urządzić wycieczkę wierzchem lub bryczką, póki na Kubie koń jest wciąż popularnym środkiem lokomocji. W czasie wycieczki czas na kąpiel w jeziorku pod wodospadem oraz degustację kawy z krzaka rosnącego nieopodal i miodu zbieranego przez pszczoły na drzewach mango. Całodzienna wycieczka wierzchem kosztuje 25 cuc. Nie trzeba wcale umieć jeździć, tamtejsze konie są automatyczne, same wiedzą dokąd jechać! Wieczorem pląsów pod kubańskim niebem ciąg dalszy.

Dzień 10.

Kolejny dzień lenistwa, ale chętni mogą wybrać się w rejs po ciepłym morzu na rafę koralową. Kolor morza – bajeczny turkus!

Dzień 11.

Kuba
Beata Radecka

Przejazd wzdłuż karaibskiego wybrzeża do miasteczka Cienfuegos. Krótkie oglądanie portowego miasta, nazywanego Perłą Południa. Zobaczymy park Martí i słynny teatr Thomasa Ferry oraz oryginalny Palacio del Valle, z wspaniałym widokiem na zatokę z tarasu. Potem czeka nas Zatoka Świń, znana z lądowania Amerykanów i zwycięstwa Kubańczyków na okolicznych bagnach. Ciekawostką jest możliwość pływania w cenocie (jeziorku w krasowej studni) i spróbowania mięsa krokodyli. Potem przejedziemy do Matanzas- kolebki rumby! Tam śpimy i rumbimy :)

Dzień 12.

Matanzas znane jest jako miasto mostów (jest ich całkiem sporo, taka kubańska Wenecja), oraz kolebka rumby - każdy Kubańczyk to powie! Będziemy mieć okazję zmierzyć się z nią u źródeł. Najbardziej znana grupa rumbowa ever to Los Muńequitos de Matanzas. Działają od 1956 roku bez przerwy. A dlaczego tak dobrze się trzymają? Bo to rodzinny biznes! Szef zespołu ma w nim swoje dzieci i liczne wnuki. Na chodniku przed domem suszą skóry na bębny, i zdobywają nominacje do nagród Grammy…

Dzień 13.

Rumby ciąg dalszy, a potem jedziemy od kiedyś pięknej, lecz mocno nadgryzionej zębem czasu stolicy. Stara Hawana zmienia się ostatnio w szybkim bardzo tempie, i pięknieje z każdym dniem! Ale niszczejące rezydencje mają swój dekadencki urok. Zobaczymy Kapitol - dawny parlament, Park Centralny z pięknym teatrem Garcia Lorca - zbudowanym w 1837 roku w którym w oklaskiwano takie znakomitości jak Enrico Caruso czy Sarah Bernhardt i gdzie występuje światowej sławy Ballet National de Cuba. Potem przejdziemy na Plaza Vieja, czyli stary plac, plac Świętego Franciszka, gdzie zobaczymy stary terminal promowy i … poszukamy Chopina. Czas na ryż z czarną fasolą, albo prosty posiłek - słynna szarpana wołowina (ropa vieja), ryby, krewetki czy homary… Mieszkać będziemy w starym centrum Hawany (Centro Habana, calle San Miguel), tuż obok słynnego studia nagrań Egrem i patio Egrem, gdzie codziennie odbywają się koncerty - najczęściej w klimacie afro).

Dzień 14 - 17. Festiwal w Hawanie

Kuba
Beata Radecka

Afro Dance Festiwal w Hawanie. W wolnym czasie odkrywamy zakamarki Hawany. Na Plaza de Armas, czyli Placu Broni (tak nazywa się główny plac miasta) zobaczymy miejsce, gdzie w 1519 roku została założona Hawana. Tam wita nas potężna forteca, najstarsza budowla stolicy: Castillo de la Real Fuerza. Ruszymy po Hawanie szlakiem Ernesta Hemingwaya: zobaczymy hotel Ambos Mundos, w którym mieszkał autor „Starego Człowieka i Morza”. Ulubiony bar laureata nagrody Nobla: Bodeguita del Medio (znana z mojito, ale polecam raczej inne lokale, tańsze i mniej zatłoczone). Zobaczymy Plac Katedralny z przepiękną barokową katedrą. Przejdziemy najsłynniejszym deptakiem calle Obispo. W kultowym barze Floridita możemy zrobić sobie fotkę z Hemingwayem (tylko jakiś chłodny i sztywny…), i koniecznie spróbować jego ulubionego drinka, czyli daiquiri.

Dzień 18 - 19. Przejazd na plażę

Kuba
Beata Radecka

Po festiwalu jedziemy na plażę na północ od Hawany. Czas na zasłużony odpoczynek! Jedziemy pod palmę na plażę jak z obrazka. Muzyka, plaża, rum i latynoskie cieszenie się życiem!I jest suuper!

Dzień 20. Odlot do Europy

Rano plażowanie, po południu jedziemy na lotnisko, i wylatujemy w kierunku Europy.

Dzień 21. Czas powrotu

Przylot do Polski.

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro uczestników.

Cena

Cena wariantu afro (11 - 19 kwietnia) 490 euro/os.

Cena wariantu oriente (30 marca - 14 kwietnia) 1490 euro/os.

Cena wariantu full 1690 euro/os.

Kalkulacja dla grupy min. 10 osób.

Cena obejmuje:

- zakwaterowanie w klimatycznych kwaterach prywatnych, pokoje 2 – 3 osobowe,

- śniadania, a na nie między innymi świeże owoce, pyszne soki i jajka,

- transfery i przejazdy,

- poznawanie Kuby, zwiedzanie wymienionych miejsc,

- sprawdzonego lokalnego przewodnika, który pomoże poznać zakamarki wyspy, i dotrzeć tam, gdzie nie docierają grupy turystów,

- ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż).

Cena nie obejmuje:

- przelotów (od ok. 3000 zł /os.), zajmujemy się kupnem biletów lotniczych, chyba że ktoś woli kupić samodzielnie, za bilety lotnicze płacimy w momencie zakupu,

- uczestnictwa w festiwalu Afro Dance Festiwal - specjalna cena dla grupy,

- opłaty za lekcje tańca (20 cuc/godz.),

- opłaty za tarjeta de turista, czyli promesy wizowej 22 euro (zajmujemy się wyrabianiem),

- pozostałych posiłków (ceny różnorodne, od 5 do 20 cuc, cuc to ciut mniej niż euro),

- biletów wstępu na imprezy (zazwyczaj 1 - 5 cuc)

- biletów wstępu do muzeów,

- przejazdów na imprezy i powrotów z nich,

- wycieczek fakultatywnych i dodatkowych.

Rezerwuję…

Jeżeli chcesz wziąć udział w tej wyprawie, skontaktuj się z nami używając przycisku powyżej. Opublikowany tu program nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i nie jest załącznikiem do umowy zgłoszenia.

Poprzedni | Losowy | Następny


Aktualności
Najlepsze wyjazdy taneczne we wszechświecie i okolicach - robimy je właśnie my! Wczoraj skończyliśmy wesoły i roztańczony objazd Dominikany. Jeszcze brzmią nam w głowie rytmy bachaty i merengue, a z częścią grupy dziś lecimy na Kubę, gdzie doleci pojutrze reszta ekipy. Będziemy nie tylko oglądać dekadencką Hawanę i kolonialny Trynidad, ale dużo tańczyć ze świetnymi kubańskimi instruktorami - tym razem salsę. Następne kolejne taneczne wyjazdy na Dominikanę i Kubę zaczną się w listopadzie. »
Blog 29-01-2019 Beata Radecka
O tym jak podróżuję po Kubie opowiem na spotkaniu Towarzystwa Eksploracyjnego w warszawskim Domu Kultury Kadr we wtorek, 15 stycznia o godzinie 18. Na Kubę jeżdżę od lat, dwa - trzy razy do roku. Najczęściej pokazując zakątki wyspy małym grupom tancerzy i turystów. Ale czasem też zupełnie sama. Wtedy podróżuję z Kubańczykami - rikszami z motorkiem, ciężarówkami na pace, wyglądającymi jak więźniarki pojazdami zwanymi camiones, chevroletami sprzed 60 lat - bynajmniej nie luksusowymi. Mieszkam w ich domach, gdzie czasem brakuje wody i zamiast papieru toaletowego jest gazeta - i to "Granma", ichniejsza "Trybuna Ludu". »
Blog 11-01-2019 Beata Radecka
Dobrze pamiętam, kiedy zrobiłam to zdjęcie. Świt na pustyni Atakama w północnym Chile. Wstaliśmy po ciemku, zaspani poczłapaliśmy do busika, który wiózł nas przez góry. Wysiedliśmy na wysokości 4300 metrów n.m.p., a wokół jeszcze wyższe góry. Nie dość, że trudno się oddycha, to jeszcze mróz – temperatura spada sporo poniżej zera. Najpierw byłam zawiedziona – szaro, nudno, nic się nie dzieje. I nagle wyszło słońce, i zaczęły dziać się cuda! Prosto z wnętrza ziemi w wielu miejscach zaczęła tryskać gorąca woda – a kłęby pary zaczęły przybierać fantastyczne kształty. Wyciągnęłam aparat, zdjęłam rękawiczki i zaczęłam cykać. Kiedy zrobiłam to zdjęcie, które tu widzicie, od razu pomyślałam: Gwiazda Betlejemska! I wtedy wpadłam na pomysł, że będzie to kartka świąteczna. Żebyśmy dali się jej prowadzić, tak jak zaufali jej Mędrcy ze Wschodu. I odkryli, to, co najcenniejsze. Zaufajmy! W tym roku po raz pierwszy od lat nie wysłałam kartek na Boże Narodzenie. Nastraszyli mnie, że RODO, i powinnam mieć pisemne zgody. Jeśli chcecie kartkę w przyszłym roku – napiszcie proszę. A do Chile wybieramy się w marcu 2020 – pracuję nad autorskim programem, a już mamy chętnych na tę przepiękną wyprawę! »
Blog 24-12-2018 Beata Radecka
W słynnej secesyjnej Cafe Tortoni, kawiarni literackiej, w której bywał i nasz Gombrowicz, chcieliśmy coś zjeść. Kolejka była spora jak zwykle, ale warto poczekać – atmosfera jest świetna, na ścianach stare fotografie, a w gablotkach książki pisarzy, którzy tam gościli. Już kończyliśmy nasze kawy, soki i sałatki, kiedy w stylowym wnętrzu zaroiło się od panów w dobrze skrojonych garniturach, z charakterystycznymi sprężynkami cienkich kabelków za uszami. Dyskretnie, lecz profesjonalnie badali wnętrze, kryjąc się nieco za marmurowymi kolumnami. Okazało się, że na kawę wpadł premier Włoch. Kiedy wychodziliśmy, przechadzał się dostojnie i podziwiał wnętrze. Na dłużej zatrzymał się nad pozostałymi po nas okruszkami, bo parę osób chciało zrobić sobie z nim pamiątkową fotkę. Skorzystałam z okazji, bo stałam obok. A potem poszliśmy na Plac Majowy. Tam sfotografowałam się z bezdomnym, które sprzedawał wydawane przez ich organizację gazetki… »
Blog 02-12-2018 Beata Radecka
Teleportowaliśmy się do Ugandy. Otoczyły nas goryle górskie, prawie skoczyła na nas masywna lwica, a potem bawiliśmy się z dzieciakami z domu dziecka. To wszystko dzięki Donacie, która w sobotni wieczór zabrała nas w podróż do serca Afryki. Do tej pory aż czuję ciarki na plecach! »
Blog 19-11-2018 Beata Radecka
W radiowej Czwórce opowiadałam o podróżach po Kubie i po Dominikanie. Kto nie słuchał, ma nadal szanse - jest link do podcastu! »
Blog 05-11-2018 Beata Radecka