Szkocja szlakiem whisky w czerwcu oraz Islandia w lipcu - mamy jeszcze miejsca, zgłoszenia do 1 marca. W grupach na majówkę nie mamy już miejsc, na ten czas możemy przygotować wyjazd na zamówienie.

Peru z archeologicznymi skarbami północy i Boliwią

Termin: 2 - 17 listopada 2018
Czas trwania: 16

To nasz unikatowy program, który łączy najsłynniejsze atrakcje Peru z mniej znaną i niezwykle ciekawą północą, kryjącą pozostałości kultur prekolumbijskich. Zabytki z listy UNESCO, trekking szlakiem Inca Trail, Indianie na jeziorze Titicaca i dawne kultury z bliska - oto co nas czeka podczas tej ponad dwutygodniowej wyprawy. Pojedziemy też do pięknej, surowej Boliwii!

Rezerwuję…

Program

Peru

Dzień 1

Spotkanie z pilotem na lotnisku Okęcie i poranny wylot z Warszawy. Przelot do Limy z przesiadką. Wieczorny przylot do stolicy Peru. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie.

Dzień 2

Zwiedzamy Limę - miasto założone przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro. Centrum miasta: Plaza de Armas, gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, Katedra i Pałac Arcybiskupi, odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa-Małachowskiego. Kościół i klasztor Franciszkanów z katakumbami. Starówka Limy wpisana jest na na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy też dworzec kolejowy, współprojektowany przez Ernesta Malinowskiego, polskiego inżyniera, który w XIX zbudował Centralną Kolej Transandyjską w Peru. Obiad. Zwiedzanie Muzeum Złota, będącego zbiorem kunsztownych przedmiotów pochodzących ze splądrowanych grobowców. Muzeum Larco Herrera, którego budynek pochodzi z czasów kolonialnych i jest otoczony pięknymi ogrodami (zwycięzca konkursu na najpiękniejszy ogród w Peru). W Muzeum znajdziemy bogatą kolekcję wyrobów ze złota, ceramikę oraz przepiękne tkaniny z czasów preinkaskich. Największy zbiór stanowią wyroby garncarskie (ok. 35,000 sztuk).

Peru - Plaza de Armas w Limie
Beata Radecka

Dzień 3

Wczesne wykwaterowanie z hotelu i przelot z Limy na północ do Chiclayo. Na miejscu pierwsze spotkanie z kulturą Moche. Zwiedzanie Museo Tumbas Reales de Sipán (muzeum grobów królewskich), gdzie zobaczymy odkryty w 1987 roku i liczący ponad 2000 lat słynny grobowiec kapłana-wojownika “Pana z Sipan” i pełne odnalezionego tam złota i ceramiki sale miejscowego muzeum. Po zwiedzaniu czeka nas 200-kilometrowy przejazd z Chiclayo do Trujillo. Po drodze zobaczymy piramidę El Brujo. To grobowiec królowej-kapłanki, w którym odkryto doskonale zachowane mumie z czasów cywilizacji Moche - władczyni i jej służby. Kobieta, która zmarła młodo i prawdopodobnie nagle, musiała być ważną postacią dla swojego ludu. Jej skóra pokryta jest magicznymi tatuażami, przedstawiającymi zwierzęta i wzory geometryczne, które doskonale się zachowały. W jej grobowcu znaleziono też liczną biżuterię i broń. Nocleg w Trujillo.

Dzień 4

Chan Chan

Po śniadaniu zwiedzanie Trujillo, gdzie zobaczymy Chan Chan, największe prekolumbijskie miasto, zbudowane z suszonej na słońcu glinianej cegły adobe, na powierzchni ok. 20 km kwadratowych. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Chan Chan było stolicą imperium Chimu, które wywodziło się z cywilizacji Moche. Jego spektakularne budowle przypominają wzór tkaniny i pełne są geometrycznych i zoomorficznych motywów. Zobaczymy też dwie świątynie z czasów kultury Moche - Huaca del Sol i Huaca de la Luna. Po południu przelot do Arequipy z przesiadka w Limie.

Dzień 5

Po śniadaniu zwiedzanie Arequipy. To kolonialne miasto, leżące na wysokości 2,378 m n.p.m. otoczone jest przez niebosiężne góry, a spośród nich wyróżnia się idealny stożek wulkanu El Misti (5.835 m n.p.m.) oraz potężny masyw wulkanu Chanchani (6.075 m.n.p.m.). Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem", gdyż została wybudowana z białego tufu wulkanicznego. Zwiedzanie obszernego Plaza de Armas z katedrą, oraz niezwykłego, założonego w 1570 roku klasztoru Świętej Katarzyny (Santa Catalina). Obiad w restauracji. Po południu czas wolny. Możliwość zobaczenia mumii Juanity, dziewczynki złożonej w ofierze w górach.

Peru
Beata Radecka

Dzień 6

Przejazd do Puno, miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie Titicaca (3,850 m n.p.m). Droga prowadzi przez tereny rezerwatu, gdzie może dostrzeżemy pełne gracji wikunie - najszlachetniejsze z wielbłądowatych. Rozrzedzone powietrze i chłód może dawać się we znaki, lecz warto się chwilę zatrzymać, i podziwiać wspaniałe widoki na okolice i otaczające wulkany. Zwiedzanie ruin Sillustani, położonych nad jeziorem Umayo. Jest to rozległa dawna nekropolia, w której wyróżniają się okrągłe grobowce w kształcie wież o wysokości od 10 do 14 metrów, chociaż również występują o przekroju kwadratowym. W języku hiszpańskim te grobowce nazywają się „chulpas” od pierwotnego hasła ajmara chullpa. Wieczorem kolacja i nocleg w Puno.

Dzień 7

Peru - życie indian Uros na trzcinowych wysepkach jeziora Titicaca
Beata Radecka

Rejs po jeziorze Titicaca na pływające wyspy ludu Uros, którzy nadal podtrzymują tradycje swych przodków, którzy przed wiekami uciekli na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Ze ściętej trzciny budują pływające wyspy, małe domki i łodzie. Kiedy pokłócą się z sąsiadami, po prostu … odcinają swoją część wyspy i odpływają. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Przejazd do Boliwii wzdłuż brzegów jeziora Titicaca, przekroczenie granicy w Desaguadero. Zwiedzania ruin siedziby jednej z najstarszych kultur preinkaskich – Tiahuanaco, znajduje się tam słynna monolityczna Brama Słońca z podobizną legendarnej postaci antropomorficznej Wiracochy. Dalsza droga do La Paz, miasta malowniczo położonego w kotlinie, na stoku Kordyliery Królewskiej, pomiędzy szczytami Chacaltaya (byłym najwyżej położonym na świecie stoku narciarskim) i imponującym Illimani. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 8

La Paz jest uważana za najwyżej położoną stolicę na świecie (3,600 m n.p.m.), wbrew temu co się sądzi wcale nie jest stolicą Boliwii, ale siedzibą rządu. Została założona w 1548 roku przez Alonso de Mendoza na miejscu osady Indian Chuquiago. Wycieczka do leżącej na obrzeżach miasta Doliny Księżycowej nazwanej tak ze względu na fantastyczne formy erozyjne tworzące krajobraz nie z tej ziemi. Powrót do centrum miasta: Plaza Murillo, gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, parlament i katedra; punkt widokowy skąd rozpościera się panorama na miasto; intrygujący targ czarownic pełen amuletów, dziwnych mikstur i ziół. Spacer po targowych uliczkach z ludowym rękodziełem.

Dzień 9

Powrót do Puno. Krótki postój w Copacabana i wizyta w sanktuarium maryjnym - miejscu kultu Matki Boskiej Gromnicznej (Candelaria) i pielgrzymek z tym związanych. Obiad. Przekroczenie granicy w Kasani, nocleg.

Dzień 10

Przejazd do Cusco. Po drodze zwiedzanie Raqchi, gdzie będziemy podziwiać resztki potężnej świątyni boga Wiracocha. Zatrzymamy się także na przełęczy La Raya, znajdującej się na wysokości 4.350 m n.p.m., gdzie łączą się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia. Zaczyna tam swój bieg rzeka Urubamba, na tym odcinku zwana Vilcanota. Postój w miasteczku Andahuaylillas, gdzie znajduje się piękny kościółek z XVI wieku. Po południu dojazd do historycznej stolicy Inków - Cusco (w języku keczua Qosqo oznacza pępek świata).

Dzień 11

Peru - panorama Cuzco, dawnej stolicy Inków
Beata Radecka

Naszą wędrówkę po królewskim, pełnym zabytków Cusco rozpoczniemy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z kulturą andyjską, Inkowie stworzyli plan miasta w kształcie pumy, którego głową jest imponująca twierdza obiekt Sacsayhuaman. Na terenach Sacsayhuaman, odbywa się coroczne święto tak zwane Inti Raymi, które jest jedną z wielu manifestacji wynikającej z synkretyzmu kultury hiszpańskiej i inkaskiej. Inti Raymi odbywa się w dniu 24 czerwca (dzień katolickiego świętego Jana), z udziałem aktorów i setek statystów ubranych w stroje stylizowane na te z czasów świetności państwa Inków. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki” gdyż obrzędy związane z kultem wody nie wiążą się z kąpielą. Czas wolny na samodzielny spacer po centrum miasta oraz do pobliskiej dzielnicy San Blas, spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu szóstego Inki - Inka Roca znajduje się słynny szesnastokątny kamień. Nocleg w Cusco.

Dzień 12

Po śniadaniu wycieczka do Świętej Doliny Inków - niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Wilkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się do ruin dawnego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na zboczu góry leżą uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki i tunele wyryte w skale. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Obiad w restauracji. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów - dzięki temu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny twierdzy, które zwiedzimy. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Jest trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartością wywiedzionego złota do Hiszpanii. Nocleg w Świętej Dolinie.

Peru - w Świętej Dolinie Inków
Beata Radecka

Dzień 13

Wyruszamy na podbój Machu Picchu! Pojedziemy do podnóża góry pociągiem, w dolinie nie ma bowiem drogi. Ale pociąg zjeżdża, gdyż Machu Picchu położone jest niżej niż Cuzco. Po drodze obserwować będziemy szybką zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami, a tak zwaną wysoką dżunglą. Zakwaterowanie w hotelu w Aguas Calientes ( nazwę miejscowości znaczącą gorące wody możemy przetłumaczyć jako Cieplice. Po południu fakultatywnie możliwość kąpieli w gorących źródłach (wstęp ok. 8 USD). Chętni mogą zostać na noc w jedynym hotelu na górze Machu Picchu.

Opcja Szlak Inkaski: Dla chętnych jest możliwość przejścia drogi inkaskiej, która biegali posłańcy Inki - chasqui. Inka trail to jeden z najpiękniejszych trekkingów na świecie! Idziemy wśród typowej roślinności wysokiego tropiku, kryjącej pozostałości architektury inkaskiej Nie jest bardzo trudny, długość trasy to 12 kilometrów, ze zwiedzaniem i podziwianiem widoków zajmuje ok. 6,5 godziny, porównywalny jest z wycieczkami po Beskidach czy Sudetach. Dotrzemy do Inti Punku, skąd rozpościera się wyczekiwany widok na Machu Picchu. Szczegółowe zwiedzanie odkładamy na następny dzień, schodzimy do hotelu w Aguas Calientes na kolację i zasłużony odpoczynek. Opcja trekkingu na Machu Picchu w cenie 220 USD/os.

Peru - najsłynniejszy widok, czyli Machu Picchu
Beata Radecka

Dzień 14

Wczesna pobudka, by jak najwcześniej dotrzeć do ruin „Zaginionego Miasta Inków". Leży na górze, niewidoczne z okolicznych dolin. Ma kształt świętego ptaka andyjskich szczytów - kondora. Świetnie zachowały się kilkusetletnie mury, wznoszone bez zaprawy ze ściśle poukładanych, precyzyjnie obrobionych kamieni. Nie można między nie wcisnąć nawet noża ani choćby pilniczka! Kim byli jego mieszkańcy? Dlaczego je opuścili? Możemy się tylko domyślać. Wjedziemy tam małymi autobusami krętą drogą, wśród bujnej tropikalnej roślinności. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało odkryte dopiero w 1911 roku przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz zegara słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie. Dla żądnych przygody wspinaczka na bratni szczyt Huayna Picchu (Nowa Góra), skąd rozpościera się wspaniały widok na Machu Picchu. Powrót pociągiem do Cusco, pożegnalna kolacja i nocleg.

Peru

Dzień 15

Przelot do Limy. Wylot z Peru do Polski.

Dzień 16

Powrót do Polski, szczęśliwe zakończenie Wspaniałej Przygody!

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów.

Cena

Cena 2990 USD + 2850 PLN

Kalkulacja dla grupy min. 15 osób

Cena zawiera:

 • w Peru cztery przeloty lokalne ( Lima-Chiclayo, Trujillo-Lima-Arequipa i Cusco-Lima),
 • noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach 3 i 4 gwiazdkowych,
 • 2 posiłki dziennie: śniadanie i obiad lub kolacja (oprócz dnia 1),
 • transfery i przejazdy na miejscu,
 • opiekę doświadczonego pilota z Polski i lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie KL i NNW.

Cena nie zawiera:

 • przelotu do Peru w obie strony rejsowym samolotem z przesiadką (obecnie 4800 pln),
 • obowiązkowej dopłaty na realizację programu na miejscu 300 USD/os.,
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego 680 USD (opłata obowiązuje przy zgłoszeniu się jednej osoby w przypadku nieparzystej liczby uczestników wyjazdu),
 • opcji noclegu w hotelu Sanctuary Lodge na Machu Picchu (od 450 USD/os. w pokoju dwuosobowym),
 • napojów do posiłków,
 • pozostałych posiłków,
 • napiwków,
 • wydatków własnych.

UWAGI

Przy zapisie prosimy o podanie imion i nazwisk dokładnie tak jak w paszporcie, z którym będziecie Państwo podróżować.

Wpłaty: Przy zapisie prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 2550 zł/os.

Po potwierdzeniu grupy dokonamy zakupu biletów lotniczych – cena biletów do potwierdzenia w dniu założenia rezerwacji.

Dopłata na 45 dni przed wylotem, w USD lub złotówkach po kursie sprzedaży USD w mBanku

Numer konta złotówkowego biura Gotravel: 29 1140 2004 0000 3102 3205 9779

Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (zgodnie z warunkami ubezpieczyciela, w przypadku poważnej choroby, hospitalizacji itp.), które kosztuje 3% ceny wycieczki.

Rezerwuję…

Jeżeli chcesz wziąć udział w tej wyprawie, skontaktuj się z nami używając przycisku powyżej. Opublikowany tu program nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i nie jest załącznikiem do umowy zgłoszenia.

Poprzedni | Losowy | Następny


Aktualności
Pozdrawiamy z Kuby - to już trzecia edycja Kuba Libre Salsa Trip! Jak tylko wrócimy, będzie można zapisać się na przyszły rok. To wyjazd dla wszystkich, którzy chcą posmakować kubańskiego ducha przez taniec - ale jechać mogą też osoby, które nigdy w życiu nie tańczyły, bo każdy ma zajęcia ze swoim instruktorem (lub panowie z instruktorką :) »
Blog 14-02-2018 Beata Radecka
W dzień Bożego Narodzenia anioły ponoć sfruwają na ziemię. A my chcemy wznieść się ku niebu, bo zdaje się być na wyciągnięcie ręki, kiedy Syn Boży rodzi się w stajence! Życzę głębokiej, świątecznej radości. A w Nowym Roku wiele ubogacającej nas ciekawości świata, cieszenia się poznanymi ludźmi, i odkrywania nieznanych lądów. »
Blog 24-12-2017 Beata Radecka
Spotkaliśmy się przedświątecznie w kameralnym gronie naszej ekipy. Jest nas coraz więcej, bo i pracy coraz więcej! Życzymy sobie - i Wam! - coraz ciekawszych, pełnych wrażeń i ubogacających naszą wiedzę o świecie wyjazdów. »
Blog 22-12-2017 Beata Radecka
Etap przeprowadzki trwa, ale na naszych nowych włościach staramy się stworzyć świąteczną atmosferę! Stroik zrobiony przez osoby niepełnosprawne intelektualnie, kupiony na zorganizowanej przez nich Wigilii z jasełkami. »
Blog 21-12-2017 Beata Radecka
Już działamy w naszym nowiutkim, przestronnym, pachnącym świeżością biurze. Bardzo prosimy pamiętajcie, że zmieniliśmy adres – teraz urzędujemy na Żoliborzu, przy Marymonckiej 6, tuż przy stacji metra Słodowiec oraz przystanku tramwajowym. Jest tu zdecydowanie łatwiej zaparkować niż w centrum. »
Blog 15-12-2017 Beata Radecka z zespołem Gotravel
Z ręką na sercu muszę przyznać: jak jest nas razem ze mną dwanaście, tak wszystkie zgodnie twierdzimy, że to jedna z najciekawszych podróży. Odkrywamy, że istnieją kraje, gdzie wszystko działa jak trzeba, a ludzie mogą być niewiarygodnie uprzejmi i uśmiechnięci. Tradycyjne koreańskie stroje, czyli han boki, są śliczne, i teraz bardzo popularne – można je wynająć i paradować w nich po ulicach, a najlepiej po pałacach i ogrodach. Tam zdecydowanie pasują najbardziej, czujemy się jak na planie filmu kostiumowego. A kulinarna strona wyjazdu po prostu nas obezwładnia: trzy razy dziennie kosztujemy pyszności z mnóstwa ustawianych przed nami talerzyków i miseczek. Kilkanaście dań to norma! »
Blog 28-10-2017 Beata Radecka