Jedwabnym Szlakiem przez Turkmenistan i Uzbekistan

Termin: 29 sierpnia - 10 września 2018
Czas trwania: 13
Zakwaterowanie: hotele 3 - 4*, 1 nocleg na pustyni

Wspomnienie o dawnych imperiach, echa Wielkiej Gry, a przed oczami turkusowe kopuły i śpiewające bazary - to fascynująca podróż w czasie i przestrzeni przez serce Azji, obszar, który od dawna przyciągał najeźdźców, poszukiwaczy przygód, szpiegów i kupców, a współcześnie podróżników chcących bliżej poznać burzliwą historię i wspaniałą sztukę tych krajów.

Rezerwuję…

Program

Turkmeńskie i uzbeckie dywany
Ewa Bąkowska

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Aszchabadu przez Stambuł.

Dzień 2.

Przylot do Aszchabadu w godzinach nocnych. Transfer do hotelu, nocleg. Wyjazd w okolice Aszchabadu. Zwiedzanie stanowiska archeologicznego - pozostałości starożytnego miasta Imperium Partów (III w p.n.e. – III w. n.e.) – Starej Nisy (lista UNESCO), gdzie zobaczymy ruiny pałacu królewskiego, skarbca, świątyni oraz fragmenty murów obronnych. W drodze powrotnej do miasta wizyta w meczecie Turkmenbaszy. Po południu zwiedzanie Aszchabadu, który zadziwia swoją nowoczesnością, marmurowymi budynkami rządowymi, parkami, pomnikami i czystością. Wizyta w Muzeum Historycznym, posiadającym kilkaset tysięcy eksponatów, gdzie pogłębimy naszą wiedzę na temat historii Azji Środkowej, pospacerujemy po Parku Niepodległości podziwiając pomniki dawnych turkmeńskich chanów i wojowników, a następnie pojedziemy obejrzeć słynny Łuk Neutralności oraz pomnik poświecony ofiarom trzęsienia ziemi w 1948 r. Nocleg w Aszchabadzie.

Aszchabad - Meczet Turkmenbaszy
Ewa Bąkowska

Dzień 3.

Wcześnie rano wyjazd przez pustynię Kara-kum do tzw. Wrót Piekieł, czyli ogromnej dziury ziejącej ogniem od ok. 47 lat. Po drodze oglądanie bulgoczących, błotnistych kraterów. Dodatkową atrakcją będzie kolacja pod gwiazdami i nocleg w namiotach, skąd widać będzie łunę płonącego gazu.

Dzień 4.

Wcześnie rano przejazd do Kunia-Urgencz. Zwiedzanie kompleksu zabytkowego w Kunia-Urgencz (lista UNESCO), jednym z ważnych na Jedwabnym Szlaku miast Chorezmu którego świetność przypadła na XII i XIII w. Po jednym z meczetów zachował się wspaniały minaret Kutlug-Timur (ok. 62 m wys.), najstarsza budowla dawnego miasta mauzoleum Il Arslana z XI w., mauzoleum Nadżmeddina Kubry założyciela jednej z sekt szyickich (XII - XIV w.) oraz najokazalsze mauzoleum księżniczki mongolskiej Turabek Chanym z XIV w. Przejazd do Shavat na granicę z Uzbekistanem ok. 110 km. Po odprawie granicznej przejazd do Chiwy ok. 100 km. Nocleg w Chiwie.

Dzień 5.

Zwiedzanie Chiwy, kolejnego ważnego miasta Chorezmu, którego wspaniały zespól architektoniczny Iczan Kala (UNESCO) zachował się w obrębie murów obronnych. Zobaczymy najważniejsze obiekty starej Chiwy: twierdzę Kunia-Ark, pałac Tasz-hauli, minaret Kalta Minor, meczet Dżome (Piątkowy) z 218 drewnianymi kolumnami, medresę Szirgazi Chana, kompleks Alikuli Chana (medresa- karawanseraj), mauzoleum Pahlawana Mahmuda i mauzoleum Saida Alauddina. Po zwiedzaniu zajrzymy do warsztatów, gdzie artyści-rzemieślnicy jak w dawnych czasach rzeźbią w drewnie i tkają dywany. Nocleg w Chiwie.

Chiwa - Mauzoleum Pahlawana Mahmuda
Ewa Bąkowska

Dzień 6.

Przejazd z Chiwy na lotnisko w Urgenczu ok. 30 km i przelot do Buchary. Zakwaterowanie w hotelu od g. 14.00. Po południu zwiedzanie Buchary, urokliwego miasta, którego historyczne centrum wpisano na listę UNESCO. Stara Buchara zachowała swój orientalny charakter, dlatego jest jednym z najciekawszych miast Azji Środkowej, gdzie naliczono ok. 140 unikalnych budowli architektury islamu. Zobaczymy kompleks Lab-i Hauz (medresa Kukeltasz, medresa Diwan Begi) usytuowany wkoło zbiornika wodnego (XVI-XVII w.), meczet Magoki Attari – początki budowli sięgają czasów zoroastryjskich, zabytkowe hale targowe Taki Zargaron, Taki Saraffon, Taki Tilpak. Udamy się również do warsztatu wytwarzającego niezwykłe kukiełki. Pod wieczór obejrzymy widowisko inspirowane uzbecką muzyką, tańcem i strojami w medresie Nodir Divan Begi. Nocleg w Bucharze.

Buchara - wejście do zabytkowych hal targowych
Ewa Bąkowska

Dzień 7.

Od rana kontynuujemy zwiedzanie Buchary zaczynając od niezwykle ciekawego kompleksu Poi Kalon: minaret Kalon, przez wieki wskazywał drogę przybywającym do miasta karawanom (z zewnątrz), meczet Kalon z XV w. oraz medresa Mir Arab – wciąż czynna szkoła (z zewnątrz). Nieco dalej obejrzymy medresy Uług Bega i Abdul Aziz Chana (XV-XVII w) i przejdziemy spacerem do Cytadeli Ark, dawnej rezydencji emira Buchary. Zobaczymy również mauzoleum Czeszm-e Ajjub ze źródłem świętej wody i małą medresę Czor Minor; następnie meczet Bolo Hauz (z zewnątrz) znany jako meczet 40 Kolumn (drewnianych), a na koniec zwiedzania pojedziemy do starego domu kupieckiego - obecnie muzeum, gdzie po obejrzeniu wnętrz nastąpi pokaz tradycyjnych strojów uzbeckich. Wieczorem kolacja w lokalnym domu, gdzie zjemy przygotowane przez gospodarzy tradycyjne danie uzbeckie - pilaw czyli płow. Nocleg w Bucharze.

Buchara - odpoczynek w trakcie pielgrzymki
Ewa Bąkowska

Dzień 8.

Dzisiejsze zwiedzanie Buchary zaczniemy od mauzoleum Ismaila Samaniego, jednego z najcenniejszych zabytków miasta, datowanego na IX/X w. zbudowanego w całości z palonych cegieł, które tworzą też specyficzne wzory dekoracyjne. Pojedziemy też poza Bucharę, aby obejrzeć pałac Sitorai Mokhi-Khosa – letnią rezydencję dawnego emira Buchary, który zmuszony przez sowietów opuścił pałac w 1920 r. Zobaczymy piękne wnętrza pałacowe z początków XX w. oraz ekspozycje muzealne kostiumów, przedmiotów z epoki oraz kolekcję tradycyjnych haftów suzanne. Po powrocie do miasta czas wolny na odpoczynek, zakupy pamiątek lub spacery po urokliwej starej Bucharze. Nocleg w Bucharze

Buchara - Święto Przypraw i Jedwabiu
Ewa Bąkowska

Dzień 9.

Wcześnie rano wyjazd do Samarkandy. Po drodze (ok. 300 km) zwiedzanie zespołu zabytkowego w miejscowości Szahrisabz, w pobliżu której urodził się Timur (XIV w.). Historyczne centrum wpisano na listę UNESCO: zobaczymy Pałac Ak Saraj („Biały Pałac”) z XIV w. , obejdziemy wkoło meczet Kok Gumbaz zbudowany w XV w. przez Uług Bega oraz mauzoleum Dorut Tilawat. Zobaczymy też mauzoleum Dorus Siadat zbudowane przez Timura dla ulubionego syna Dżahangira, który zmarł w wieku 22 lat. Przed wyjazdem do Samarkandy (ok. 150 km) wstąpimy na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie pochowani są żołnierze armii gen. Andersa. Nocleg w Samarkandzie.

Szachrisabz - Pomnik Timura
Ewa Bąkowska

Dzień 10.

Od rana zwiedzanie Samarkandy wpisanej na listę UNESCO po nazwą „Samarkanda – skrzyżowanie kultur”: niezwykły Plac Registan z otaczającymi go budowlami z XV-XVII w.: medresą Uług Bega, medresą Szir Dar oraz meczetem Tillja Kari. Spacer do meczetu Bibi Chanum - monumentalnej budowli z XIV w. wzniesionej na rozkaz Timura. A nastepnie na bazar Siab, gdzie możemy pooglądać a także kupić lepioszki, przyprawy, miód, suszone owoce, orzeszki oraz inne pyszności. Pojedziemy też obejrzeć niezwykłą nekropolię Timurydów Szach-i Zinda – święte miejsc ze względu na pochowanego tu kuzyna proroka Mahometa, a następnie stanowisko archeologiczne Afrasiab oraz muzeum, gdzie znajdują się unikalne malowidła z VII w. Nocleg w Samarkandzie

Samarkanda - Registan nocą
Ewa Bąkowska

Dzień 11.

Dzisiejsze zwiedzanie Samarkandy rozpoczniemy od mauzoleum Gur-i Mir, gdzie pochowano Timura oraz jego potomków. Pojedziemy też obejrzeć obserwatorium astronomiczne Uług Bega, który był władcą nieudolnym, lecz wszechstronnie wykształconym wybitnym uczonym, zafascynowanym astronomią. Na koniec zwiedzania Samarkandy ciekawa wytwórnia papieru z kory drzewa morwy. Tradycja produkcji papieru sięga VIII w. Po południu przejazd szybkim pociągiem do Taszkentu. Nocleg w Taszkencie.

Dzień 12.

Czas na zwiedzanie stolicy Uzbekistanu – Taszkentu, który liczy sobie ponad 2000 lat. Po wielkim trzęsieniu ziemi w 1966 r. miasto zostało przebudowane. Obejrzymy stare budowle jak medresa Kukeltasz z XVI w. kompleks Hast Imam: medresa Barak Chana, Meczet Piątkowy Tilla Szajch, medresa Muji Mubarak z wielkim Koranem kalifa Osmana, mauzoleum Kaffala Szaszi (niektóre budowle tylko z zewnątrz). Obejrzymy też nowy Taszkent: Plac Emira Timura z jego pomnikiem, Plac Niepodległości – budynki rządowe i wielki globus, Teatr Opery i Baletu im. Aliszera Nawoi (z zewnątrz), wstapimy także na największy bazar Uzbekistanu Czorsu, A na koniec Muzeum Sztuki Użytkowej znajdujące się w dawnej rezydencji z XIX w. oraz warsztat rodziny Rachimow wytwarzający ceramikę od ponad sześciuset lat. Wieczorem kolacja pożegnalna i krótki nocleg w hotelu.

Taszkent - Medresa Barak Chana

Dzień 13.

W nocy transfer na lotnisko, wylot do Stambułu, a następnie do Warszawy.

Cena

2240 USD + przelot od 3400 PLN (cena do potwierdzenia w dniu założenia rezerwacji)

Kalkulacja dla grupy min. 10 osób.

Cena zawiera:

 • przeloty z przesiadkami Warszawa – Aszchabad, Taszkent – Warszawa,
 • zakwaterowanie w hotelu 3/4*, pokoje dwuosobowe (dopłata do pokoju jednoosobowego 380 USD), jeden nocleg w namiotach dwuosobowych na pustyni,
 • wyżywienie: 2 posiłki dziennie (śniadania i kolacje),
 • transport (przelot Urgencz - Buchara, szybki pociąg “Afrosiab” Samarkanda - Taszkent, transfery i przejazdy autokarami lub busami),
 • opiekę polskiego pilota,
 • opiekę lokalnych przewodników,
 • promesę wjazdową oraz wizę do Uzbekistanu wraz z obsługą wizową,
 • promesę wjazdową do Turkmenistanu,
 • podatki turystyczne w Uzbekistanie i Turkmenistanie
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • ubezpieczenie Signal Iduna: KL 50 000 EUR, NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN

Cena nie zawiera:

 • wizy do Turkmenistanu oraz podatku wjazdowego, płatne gotówką na granicy, razem ok. 100 USD, (cena zależy od władz Turkmenistanu i może ulec zmianie). Należy zabrać ze sobą dwie fotografie paszportowe.
 • napiwków – 80 USD,
 • pozostałych posiłków,
 • napojów do kolacji,
 • opłat za fotografowanie i filmowanie (ok. 2 - 7 USD za zwiedzany obiekt)
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego 380 USD

Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (zgodnie z warunkami ubezpieczyciela, w przypadku poważnej choroby, hospitalizacji itp.), które kosztuje 3% ceny wycieczki.

Chętnych proszę o zaliczkę w chwili zapisu w wysokości 3 400 PLN/os.

Nr konta PLN: 29 1140 2004 0000 3102 3205 9779

Rezerwuję…

Jeżeli chcesz wziąć udział w tej wyprawie, skontaktuj się z nami używając przycisku powyżej. Opublikowany tu program nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i nie jest załącznikiem do umowy zgłoszenia.

Poprzedni | Losowy | Następny


Aktualności
W dzień Bożego Narodzenia anioły ponoć sfruwają na ziemię. A my chcemy wznieść się ku niebu, bo zdaje się być na wyciągnięcie ręki, kiedy Syn Boży rodzi się w stajence! Życzę głębokiej, świątecznej radości. A w Nowym Roku wiele ubogacającej nas ciekawości świata, cieszenia się poznanymi ludźmi, i odkrywania nieznanych lądów. »
Blog 24-12-2017 Beata Radecka
Spotkaliśmy się przedświątecznie w kameralnym gronie naszej ekipy. Jest nas coraz więcej, bo i pracy coraz więcej! Życzymy sobie - i Wam! - coraz ciekawszych, pełnych wrażeń i ubogacających naszą wiedzę o świecie wyjazdów. »
Blog 22-12-2017 Beata Radecka
Etap przeprowadzki trwa, ale na naszych nowych włościach staramy się stworzyć świąteczną atmosferę! Stroik zrobiony przez osoby niepełnosprawne intelektualnie, kupiony na zorganizowanej przez nich Wigilii z jasełkami. »
Blog 21-12-2017 Beata Radecka
Już działamy w naszym nowiutkim, przestronnym, pachnącym świeżością biurze. Bardzo prosimy pamiętajcie, że zmieniliśmy adres – teraz urzędujemy na Żoliborzu, przy Marymonckiej 6, tuż przy stacji metra Słodowiec oraz przystanku tramwajowym. Jest tu zdecydowanie łatwiej zaparkować niż w centrum. »
Blog 15-12-2017 Beata Radecka z zespołem Gotravel
Z ręką na sercu muszę przyznać: jak jest nas razem ze mną dwanaście, tak wszystkie zgodnie twierdzimy, że to jedna z najciekawszych podróży. Odkrywamy, że istnieją kraje, gdzie wszystko działa jak trzeba, a ludzie mogą być niewiarygodnie uprzejmi i uśmiechnięci. Tradycyjne koreańskie stroje, czyli han boki, są śliczne, i teraz bardzo popularne – można je wynająć i paradować w nich po ulicach, a najlepiej po pałacach i ogrodach. Tam zdecydowanie pasują najbardziej, czujemy się jak na planie filmu kostiumowego. A kulinarna strona wyjazdu po prostu nas obezwładnia: trzy razy dziennie kosztujemy pyszności z mnóstwa ustawianych przed nami talerzyków i miseczek. Kilkanaście dań to norma! »
Blog 28-10-2017 Beata Radecka
Uff, ale mieliśmy wrzesień! Bardzo pracowity, ale i pełen satysfakcji: aż siedem grup pojechało z nami w różne miejsca świata, plus niemało turystów indywidualnych. Gruzja, Iran, Hiszpania i Włochy w kilku wariantach, Czechy, Austria... Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaufanie, oraz za wspaniałe towarzystwo. Teraz październik też bardzo pracowity, ale bardziej egzotyczny: zaraz Monika Witkowska leci z ekipą pod Annapurnę, Beata Radecka do Korei i na Tajwan, i już szykujemy kolejne trasy. Trzymajcie kciuki! »
Blog 04-10-2017 Redakcja