Kirgistan i Uzbekistan: dzikość na Jedwabnym Szlaku

Termin: 13 - 26 maja 2019
Czas trwania: 14
Zakwaterowanie: hotele 3*, dwa noclegi w jurtach

Nieskazitelna przyroda. Samarkanda, Buchara, Chiwa. Poznawanie życia koczowników. Górskie jeziora. Konie i wielbłądy. Ślady armii generała Andersa. Zapraszamy do dwóch mało znanych krajów w Azji Środkowej, by zobaczyć miejsca, do których niewiele osób z naszego kraju dociera.

Rezerwuję…

Program

Kirgistan i Uzbekistan

Dzień 1. Wylot z Polski

Wylot do Biszkeku, stolicy Kirgistanu.

Dzień 2. Pierwsze spotkanie z przyrodą kraju Azji Środkowej

Wcześnie rano przylatujemy do Biszkeku i udajemy się do hotelu na krótki odpoczynek. Niektórzy mówią, że Biszkek jest najbrzydszą stolicą Świata. Będziemy mogli się o tym przekonać albo wręcz zaprzeczyć tej teorii następnego dnia, gdyż w tym dniu będziemy poznawać oblicza przyrodnicze Kirgistanu: udamy się do Parku Narodowego Ala Archa, który jest położony około 40 km od Biszkeku. Ten dzień jest po to, by odpocząć po trudach lotu zachwycając się pięknymi widokami, pospacerujemy po parku. Po powrocie do Biszkeku zapoznamy się z kuchnią Kirgistanu. Nocleg w Biszkeku.

Dzień 3. Kirgiskie Titicaca oraz ślady Jedwabnego Szlaku w Kirgistanie

Przed wyjazdem z Biszkeku zobaczymy tu: centralny plac Ala Too, pomnik tajemniczego Manasa na koniu. Udamy się do wieży Burana, która jest uważana przez wielu za jedną z nielicznych pamiątek w tym kraju po Szlaku Jedwabnym. W okolicy tej wieży będziemy mieli okazję zobaczyć Ulak Tartysz (Buzkaszi), grę na koniach w polo, w której zamiast piłki używa się tułowia kozy lub jagnięcia. Po tych wrażeniach przybędziemy na krótki czas wolny nad jezioro Issyk-Kul w okolicach miasta Balykczy. Jezioro jest uznawane za drugie, co do wielkości jezioro obszarów górskich po jeziorze Titicaca. Kontynuujemy nasz przejazd do miasta Koczkor, gdzie zatrzymamy się na nocleg w zwykłych domach na nocleg (wspólna łazienka na korytarzu), by poznać prawdziwe życie mieszkańców.

Dzień 4. Lodowata woda i nieskazitelna przyroda

Kirgistan to przede wszystkim przyroda. Ten dzień będzie potwierdzeniem tego. Pojedziemy nad jezioro Son Kul, by nad nim spędzić czas, móc „usłyszeć ciszę”, wykąpać się w górskim jeziorze oraz dla chętnych pojeździć na koniach. Tej nocy spędzimy noc w tradycyjnych, kirgiskich jurtach, udekorowanych charakterystycznymi dywanami - szyrdakami. A może sami taką jurtę wybudujemy? Będziemy mieli okazję dowiedzieć się o życiu koczowników i po prostu nic nie robić.

Dzień 5. Drugie oblicze Biszkeku

Wracamy do Biszkeku. Czy w tym dniu jadąc tą samą drogą, co w poprzednich dniach uda nam się odkryć coś nowego? Przekonamy się o tym pokonując około 250 kilometrów na trasie jezioro Son Kul - Biszkek. Nocleg w Biszkeku.

Dzień 6. Stolica kraju Jedwabnego Szlaku

Polecimy samolotem z lotniska w Biszkeku, które było wykorzystywane jako baza i zaplecze wojskowe przez NATO i siły USA do walk w Iraku i Afganistanie, do stolicy Uzbekistanu - Taszkentu. Zwiedzanie rozpoczniemy od najważniejszych części miasta, jak plac Emira Timura, krwawego władcy, który kazał stawiać wieże z głów po wygranych bitwach; placu Niepodległości. Czas wolny będziemy mieli na największym bazarze w krajach Azji Środkowej: bazarze Czorsu. Taszkent to również miejsce, gdzie znajduje się najstarszy Koran Świata: w bibliotece na placu Khast Imam. Poszukamy też śladów polskich i zobaczymy obelisk poświęcony armii gen. Andersa. Nocleg w Taszkencie.

Dzień 7. Pola bawełny

Pojedziemy przez pola bawełny, symbol Uzbekistanu, który stał się przyczyną największej katastrofy ekologicznej w czasach Związku Radzieckiego. Po południu przybędziemy do Samarkandy, by rozpocząć pobyt w tym mieście od zwiedzania Registanu, placu otoczonego przez trzy wspaniałe budowle: medresa Uług Bega, medresa Szir Dor oraz medresa Tillia-Kari. Czy jest gdzieś w świecie chrześcijańskim plac, przy którym stoją trzy wspaniałe katedry? Nocleg w Samarkandzie.

Dzień 8. Piękno zaklęte w Samarkandzie

W dawnej stolicy Imperium Timura znajdziemy ślady po jego potędze: meczet Bibi Chanum, mauzoleum Gur Emira. Zwiedzimy też lokalny bazar. Z miastem tym związany jest wielki astrolog i uczony: Uług Beg, którego obserwatorium zwiedzimy. Samarkanda to również miejsce pielgrzymek muzułmańskich, o czym przekonamy się będąc na Nekropolii Szachi Zinda, gdzie został pochowany kuzyn proroka Mahometa - Kusam ibn Abbas. Nocleg w Samarkandzie.

Dzień 9. Uzbekistan to nie tylko zabytki

Udamy się na północ od Samarkandy w stronę Nuraty, by zatrzymać się tutaj i zobaczyć pozostałości po Aleksandrze Macedońskim. Od Nuraty krajobraz zmieni się na półpustynny, gdyż dotrzemy do Kyzył-kum - pustyni, która w tym miejscu przypomina bardziej półpustynię ze stepami. Tutaj właśnie spędzimy noc w jurtach w kazachskim obozowisku. Wieczór spędzimy przy ognisku przy śpiewie kazachskiego śpiewaka Akyna.

Dzień 10. Wielbłądy i ślady armii gen. Andersa

Z rana będziemy mieli okazję przejechać się (około 20 minut) na wielbłądach. W pobliżu obozowiska znajduje się jezioro Ajdarkul, jezioro o długości około 250 km, powstałe w czasach Związku Radzieckiego. Nad tym jeziorem spędzimy trochę czasu wolnego.

Jadąc do Buchary zatrzymamy się w Nawoi, gdzie znajduje się cmentarz żołnierzy armii generała Andersa.  Późnym popołudniem przybędziemy do Buchary. Nocleg w Bucharze.

Dzień 11. Miasto medres i Hodży Nasredina

W dawnym centrum zaratuszrianizmu postaramy się zobaczyć różne aspekty miasta. Zwiedzimy mauzoleum Samanidów, twierdzę Ark, kilka medres. Podejdziemy pod pomnik Hodży Nasredina ? bohatera wielu opowiadań. Za dodatkową opłatą (ok. 20 USD/os.) chętne osoby będą mogły spędzić około godziny w hammamie Bozori Kord.

Zobaczymy również jak wyglądał dom kupca z XIX wieku: Fayzoulla Chodjajeva. Wieczorem będziemy mieli okazję uczestniczyć w wieczorze folklorystycznym, odbywającym się w jednej z medres. Nocleg w Bucharze.

Dzień 12. Ponowne spotkanie z pustynią Kyzył-kum

Pojedziemy przez pustynię Kyzył-kum do Chiwy, ostatniego miasta na naszym Szlaku Jedwabnym. Nocleg w Chiwie.

Dzień 13. Szachulcowe miasto i Anna German

W Chiwie będziemy mieli już po raz ostatni okazję, by przyjrzeć się zabytkom muzułmańskim na naszej trasie: mauzoleum Pahlavana Mahmuda, pałac Tasz Hauli, minaret Islama Hodży, cytadela. Po kolacji pojedziemy do Urgenczu, miasta narodzin Anny German. Niestety nie ma tutaj jej śladów, ale jest to miasto skąd polecimy samolotem do Taszkentu. Po przylocie pojedziemy na krótki odpoczynek do hotelu.

Dzień 14. Wylot do Polski

Dziś opuszczamy Uzbekistan i lecimy do Polski. Koniec przygody na Jedwabnym Szlaku!

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów.

Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!

Cena

Cena 2500 USD

Cena zawiera:

 • zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje dwuosobowe; dwa noclegi w jurtach: Kirgistan i Uzbekistan, jurty 4-6 osobowe, toaleta na zewnątrz; jeden nocleg w domach w miejscowości Kochkor w Kirgistanie: łazienka na korytarzu (dopłata do pokoju jednoosobowego ok. 225 USD, nie dotyczy jurt w Kirgistanie i Uzbekistanie oraz noclegu w domach w miejscowości Kochkor w Kirgistanie),
 • wyżywienie: 2 posiłki dziennie (śniadania i kolacje),
 • przejazdy minibusem lub autobusem,
 • opiekę polskiego pilota,
 • ubezpieczenie (NNW, KL)

Cena nie zawiera:

 • przelotów (od ok. 3000 zł/os., za bilety lotnicze płacimy w momencie zakupu),
 • wizy i pośrednictwa wizowego do Uzbekistanu (150 zł/osoby, płatne w momencie zakupu),
 • opłat za lokalnych przewodników, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat klimatycznych i administracyjnych (zbieramy po 300 USD),
 • zwyczajowych napiwków dla kierowców, przewodników lokalnych oraz bagażowych (zbieramy po 60 USD),
 • opłat za fotografowanie i filmowanie, które uiszcza się prawie w każdym miejscu szczególnie w Uzbekistanie
 • Imprez fakultatywnych nie ujętych w programie

Uwagi:

 • Wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu od momentu zakończenia wyjazdu
 • do Uzbekistanu wymagana jest wiza. Do wizy należy złożyć:
 • 2 aktualne zdjęcia (3,5 x 4,5 cm)
 • Wniosek wizowy, który należy złożyć w dwóch egzemplarzach, czytelnie, drukowanymi literami, bez skreśleń i poprawek
 • Paszport
 • Zaświadczenie o zatrudnieniu (ważne przez pół roku od daty zakończenia imprezy)
 • przy wjeździe do Kirgistanu nie jest wymagana wiza

Powyższe warunki wizowe dotyczą obywateli Polski.

Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (zgodnie z warunkami ubezpieczyciela, w przypadku poważnej choroby, hospitalizacji itp.), które kosztuje 3% ceny wycieczki.

Chętnych proszę o zaliczkę w chwili zapisu w wysokości 3000 zł/os.

Nr konta: 29 1140 2004 0000 3102 3205 9779

Rezerwuję…

Jeżeli chcesz wziąć udział w tej wyprawie, skontaktuj się z nami używając przycisku powyżej. Opublikowany tu program nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i nie jest załącznikiem do umowy zgłoszenia.

Poprzedni | Losowy | Następny


Aktualności
- Za rok też jedziemy do Szwajcarii! Tylko tym razem zachodniej – jak jeden mąż oświadczyli wszyscy z naszej sierpniowej szwajcarskiej wyprawy w czasie ostatniej kolacji w Lucernie. Siedzieliśmy na starym mieście, nad brzegiem rzeki o wodzie tak kryształowo przejrzystej, że trudno uwierzyć, że płynie przez centrum dużego miasta. Grupa liczyła zaledwie sześć osób, ze mną, pilotką, siedem. I od pierwszego dnia czuliśmy się jak w gronie starych przyjaciół. Zauroczyły nas szwajcarskie góry, ośnieżone szczyty, lodowce, czyściutkie miasteczka i punktualne pociągi, którymi szybko i komfortowo przemierzaliśmy kraj zegarków i czekolady. »
Blog 13-08-2018 Beata Radecka
Wyspa wulkanów i lodowców, najmłodszy kawałek lądu na naszej planecie nieustannie zachwyca. Widoki bajeczne! Nie tylko fiordy, ale i lodowce na wyciągnięcie ręki... Cała nasza mała grupka ( była nas w sumie dziewiątka) wróciła zauroczona. Planujemy wrócić na Islandię w pażdzierniku 2019, żeby polować na zorzę polarną. »
Blog 18-07-2018 Beata Radecka
Czego zapomnieliście, jadąc na wakacje? Lakieru do paznokci, nożyczek, wacików?... Najważniejsze, żebyście zabrali dobry humor, ciekawość świata i ludzi, a oprócz tego: »
Blog 18-06-2018 Beata Radecka
W Gotravel dotrzymujemy obietnic! Pamiętacie, jak zimą obiecałam, że na naszym biurowym balkonie będą czekać na Was poziomki? Mimo że sezon wyjazdowy w pełni, praca na cztery klawiatury i telefony wre, poziomkowe krzaczki już są i kwitną! Zapraszamy, kiedy będziecie w okolicy. »
Blog 07-06-2018 Beata Radecka wraz z zespołem
Dostałam właśnie parę zdjęć od naszej grupki przemierzającej shinkansenami Japonię z pilotem - japonistą. Widać, że przypadła im do gustu! Czekamy na ich powrót i na relację. »
Blog 19-05-2018 Beata Radecka
- Beato, bardzo się nam wszystkim tu podoba - taki mail dostałam od grupy przemierzającej od niedzieli Japonię. Fuji pięknie im się odsłoniła. Mieszkali w zabytkowym, tradycyjnym ryokanie, gdzie chodzili ubrani w yukaty - czekam z niecierpliwością na ich powrót i relację! »
Blog 17-05-2018 Beata Radecka