Przez Chiny Jedwabnym Szlakiem

Termin: 1 - 16 września 2019
Czas trwania: 16
Zakwaterowanie: hotele 3-4*

Śladami zaginionych miast i skarbów Jedwabnego Szlaku od Urumczi po Xian to trzecia część trasy, którą pokonujemy wspólnie z historykami sztuki. Trakt przetarty przez kupców, pielgrzymów i zdobywców, a w XIX i XX w. „obce diabły”, jak Chińczycy nazywali europejskich czy amerykańskich podróżników, odkrywców i szpiegów, kryje niesamowite skarby kultury materialnej i duchowej, które wzbogacą naszą wiedzę na temat historii, religii, wszelakich idei i filozofii tajemniczego Wschodu.

Rezerwuję…

Program

Dzień 1. Wyruszamy na Jedwabny Szlak

Przelot z Warszawy do Urumczi przez Pekin.

Dzień 2. Spotkanie z historią i kulturą ujgurską

Przylot do Urumczi - stolicy Regionu Autonomicznego Sinkiang-Ujgur, miasta położonego u stóp gór Tienszan. Po zakwaterowaniu w hotelu pojedziemy do Muzeum Sinkiangu zbudowanym w 1953 r. w stylu nawiązującym do architektury ujgurskiej. Muzeum zgromadziło ponad 50 tysięcy eksponatów pochodzących z tego regionu o bogatej przeszłości i kulturze materialnej zamieszkujących go ludów oraz dobrze zakonserwowane mumie znalezione w suchych piaskach pustyni Takla Makan. Wieczorem kolacja w lokalnej restauracji - pierwsze smakowanie kuchni ujgurskiej.

Dzień 3. Nieskazitelne piękno cudów przyrody

Po śniadaniu pojedziemy w okolice Urumczi, aby podziwiać tzw. Perłę Gór Tienszan (UNESCO)– Jezioro Niebiańskie u podnóża góry Bogda 5.445 m n.p.m., nazwane tak za względu na naturalne piękno okolicy oraz krystalicznie czystą wodę. Po powrocie do miasta udamy się na Wielki Bazar, co pozwoli nam na zorientowanie się jakie rękodzieło i pamiątki można przywieźć z Sinkiangu. Kolacja i nocleg w Urumczi.

Jezioro Niebiańskie

Dzień 4. W najniżej położonym i najgorętszym miejscu w Chinach

Wyruszamy na Jedwabny Szlak do oazy Turfanu leżącej na jednej z największych depresji na świecie -154 m p.p.m. Dzięki sieci życiodajnych kanałów i studni kotlina rozkwitała przez wieki, a jej płody, jak melony i winogrona, cieszyły podniebienia władców nawet w dalekim Czanganie – obecnie Xian. Zwiedzanie zaczniemy od Muzeum Turfanu – poprzez zgromadzone eksponaty przedstawiające historię obszaru i mieszkańców, Ciekawostką są również mumie sprzed ponad tysiąca lat oraz skamieliny dinozaurów. Teraz możemy wyruszyć w teren, aby obejrzeć miejsca skąd wykopano wiele przedmiotów: Gaochang – kwitnące niegdyś warowne miasto, pełne świątyń i pałaców ozdabianych kolorowymi freskami, obecnie ruiny na pustkowiu; Grobowce Astany – nekropolia władców z pobliskiego królestwa Gaochangu; wąwóz Bezeklik rozsławiony odkryciem kompleksu grot buddyjskich za wspaniałymi malowidłami, będącymi świadectwem tamtych czasów; po drodze zobaczymy Huo Yan Shan, czyli Płomienne Góry, niezbyt wysokie – do 830 m n.p.m., a słynące z najwyższych temperatur w Chinach oraz czerwonej kolorystyki. W samym Turfanie obejrzymy też najwyższy w Chinach minaret Emina Hodży z XVIII w., zbudowany z cegły i drewna przez mistrza ujgurskiego. Po dniu pełnym wrażeń pojedziemy do miasta na kolację w lokalnej restauracji. Nocleg w Turfanie.

Dzień 5. Z Sinkiangu do Gansu

Rano zapoznamy się z systemem karez w specjalnym muzeum. Żadna oaza nie przetrwałaby bez tego genialnego sposobu nawadniania i dostarczania wody, wymyślonego przez Persów w starożytności, Do tej pory tak dostarcza się ok. 30 % wody do Turfanu. Niedaleko miasta w dolinie Yarnaz znajduje się jedno z najstarszych miast świata starożytnego – Jiaohe, 12 km. zbudowane na klifie u zbiegu dwóch rzek. Nie możemy go pominąć – to jedno z najważniejszych miast północnego szlaku, świetnie zachowane, mimo, że opuszczono je w XIV w. Po zwiedzaniu jedziemy na dworzec - wyruszamy szybkim pociągiem w podróż do Liuyuan (3,5 godz.), a następnie autokarem do Dunhuangu (130 km). Kolacja i nocleg w Dunhuangu.

Dzień 6. Śladami odkrywców i rabusiów skarbów kultury

Zwiedzanie Dunhuangu, miasta, które w okresie rozkwitu jedwabnego szlaku uznane było za najbogatsze z miast Azji. Przez wieki zasypana piaskiem oaza odżyła, gdy odkryto Groty Tysiąca Buddów (Magao) i bibliotekę świętych tekstów buddyjskich. W Muzeum Okręgowym znajduje się kilka manuskryptów z jednej z grot oraz interesujące przedmioty znalezione w okolicy. Zobaczymy też Pagodę Białego Konia, której początki sięgają IV w., a następnie pojedziemy za miasto podziwiać najsłynniejszy w tej części Chin zabytek – Groty Magao (UNESCO), gdzie w pionowej ścianie góry wydrążone niczym ule jaskinie mieszczą świątynie i kaplice ozdobione rzeźbami i malowidłami naściennymi. Na koniec dnia czekają nas atrakcje przyrodnicze – Góry Śpiewających Piasków i Jezioro Półksiężyca – graniczący z Dunhuangiem obszar jednych z najwyższych na świecie wydm. Powrót do miasta na kolację i nocleg.

Dzień 7. Tam, gdzie kończyła się cywilzacja, czyli kraniec Wielkiego Muru

Rano wyruszymy z Dunhuangu do miasta Jiayuguan, aby dotrzeć do zachodniego krańca Wielkiego Muru - fortecy z XIV w., w czasach dynastii Ming stanowiącej ostatni punkt cywilizowanego świata. Zwiedzimy tez Muzeum Wielkiego Muru, Zawieszony Wielki Mur – fortyfikacje na pustkowiu oraz Pierwszą Wieżę Strażniczą zbudowaną na skalnym klifie. Odwiedzimy też jeden z grobowców z czasów dynastii Wei i Jin, zdobiony malowidłami na ścianach wyłożonych cegłami. Kolacja, nocleg w Jiayuguan.

Dzień 8. Miasto dwudziestu sześciu mnejszości etnicznych

Dzisiaj nasza trasa prowadzi do Zhangye – legendarnego miejsca urodzin Kubilaj Chana, miasta znanego obecnie z najdłuższego w Chinach posągu Buddy. Po drodze zatrzymamy się na krótko w Jiuquan, aby zobaczyć Park Źródła Wina, którego powstanie związane jest z walkami dynastii Han z koczownikami w II w p.n.e. Po przyjeździe do Zhangye udamy się do Świątyni Wielkiego Buddy, podziwiać nie tylko sam posąg, ale również architekturę tej wspaniałej budowli z XI w., która zachwyciła Marco Polo do tego stopnia, że spędził tu ponad rok. Obejrzymy też Wieżę Bębna z XVI w. w samym centrum miasta oraz Daode Guan. – klasztor taoistyczny z czasów dynastii Ming. Po południu pojedziemy zwiedzić wykuty w skale kompleks buddyjski Mati Si, czyli Klasztor Końskiego Kopyta, składający się z kilkuset jaskiń wydrążonych w piaskowcowym klifie. Po dniu pełnym wrażeń wrócimy do Zhangye na kolacje i nocleg.

Dzień 9. Trzy chińskie systemy filozoficzno-religijne jednego dnia, czyli konfucjanizm, taoizm i buddyzm

Jedziemy z Zhangye do Wuwei, gdzie znaleziono słynny posążek Latającego Konia, który stał się symbolem miasta i turystyki w Chinach. Zwiedzimy dawną świątynię Konfucjusza Wen Miao wraz z muzeum, które przechowuje unikalne eksponaty z okresu królestwa Xixia istniejącego w XI-XIII w. Jedną z atrakcji Wuwei jest grobowiec władców z dynastii Han z III/II w. p.n.e. usytuowany w Parku Leitai, gdzie obejrzymy również świątynię z czasów dynastii Ming poświęconą taoistycznemu bóstwu Lei Shen, czyli Królowi Grzmotu. Obejrzymy również ceglaną pagodę Luoshi kryjącą szczątki wybitnego mnicha Kumarajiva oraz pozostałość starego miasta, czyli bramę południową. Kolacja i nocleg w Wuwei.

Dzień 10. W prowincjonalnej stolicy

Rano wyruszamy w drogę do stolicy prowincji Gansu – Lanzhou. Niegdyś ważny punkt na Jedwabnym Szlaku, obecnie duże przemysłowe miasto, gdzie pozostało kilka wartych obejrzenia obiektów. W Muzeum Prowincji Gansu zobaczymy słynny posążek Latającego Konia z Wuwei oraz inne znaleziska z prowincji Gansu poczynając od szkieletu mamuta i znalezisk prehistorycznych aż po cenne przedmioty przywiezione Jedwabnym Szlakiem. Ze Wzgórza Białej Pagody obejrzymy panoramę miasta i Żółtą Rzekę, nad którą zbudowano pierwszy stały, żelazny most – Zhongshan (Most Sun Yat-Sena). Z innych atrakcji miasta zobaczymy świątynię taoistyczną Baiyun oraz piękne parki miejskie: Wuquan z wieloma pawilonami, malowniczymi stawami, figurą Buddy z XIV w. i park Lanshan na najwyższym wzgórzu, na które można dostać się wyciągiem krzesełkowym.

Dzień 11. Buddyjskie jaskinie - magiczne miejsce w malowniczym klifie

Po wczesnym śniadaniu wyjeżdżamy do Yongjing, aby wsiąść na łódź i popłynąć do świątyni Bingling będącej skupiskiem jaskiń wykuwanych w skałach nad Żółtą Rzeką od IV w. przez blisko 1000 lat. Urokliwe krajobrazy otaczające groty, poszarpane szczyty pozostawią niezatarty ślad w pamięci. Jedziemy dalej, aby malowniczą drogą przez góry (jeżeli czas pozwoli) dotrzeć za miasteczko Xiahe do wsi Sangke, gdzie aż po horyzont ciągną się rozległe pastwiska z pasącymi się jakami. Złożymy wizytę u jednej z rodzin tybetańskich, aby zapoznać się choć trochę z ich życiem i obyczajami. Kolacja i nocleg w Xiahe.

Dzień 12. Dzień tybetański w miejscu przyciągającym rzesze pielgrzymów

Celem naszego wypadu do Xiahe jest Labrang - wznoszący się nad brzegiem rzeki Sangczu buddyjski klasztor z początku XVIII w. w tradycyjnym regionie Tybetu – Amdo, należący do sześciu najważniejszych klasztorów szkoły Gelukpa. Wraz z miejscowym mnichem-przewodnikiem zwiedzimy wnętrza oraz podpatrzymy klasztorne życie i zwyczaje mnichów. Po południu pójdziemy obejrzeć widowiskową debatę mnichów na jednym z głównych dziedzińców klasztoru Labrang, a potem wyjedziemy do Lanzhou na nocny pociąg do Xian.

Dzień 13. W mieście, gdzie styka się kultura chińska z muzułmańską

Docieramy wreszcie do Xian, historycznego miasta, gdzie zaczynał się i kończył Jedwabny Szlak. Po śniadaniu pojedziemy w okolice miasta Lintong, aby zobaczyć główną atrakcję prowincji Shaanxi – Armię Terakotową (UNESCO). Po powrocie do miasta przez jedną z bram wejdziemy na mury miejskie z czasów dynastii Ming, zobaczymy też Małą Pagodę Dzikiej Gęsi. Kolejnym zabytkiem będzie Wielki Meczet, niezwykle ciekawa budowla w chińskim stylu. Dzień zakończymy na muzułmańskim bazarze, gdzie można zakupić pamiątki oraz smakołyki jak słodycze, suszone owoce, orzechy czy przeróżne przekąski. Kolacja i nocleg w Xian.

Dzień 14. Przegląd dziejów i dynastii władających Shaanxi

Zwiedzimy Muzeum Historyczne Prowincji Shaansi, które ma bardzo ciekawe zbiory z doliny Rzeki Żółtej – Huang He, gdzie narodziła się cywilizacja chińska. Na terenie buddyjskiej świątyni Da Cien zapoznamy się z niezwykłą wędrówką na zachód mnicha Xuan Zonga, zobaczymy Wielką Pagodę Dzikiej Gęsi oraz, jeżeli czas pozwoli, zajrzymy do galerii malarstwa szkoły Xian, gdzie miejscowi artyści prezentują oraz sprzedają swoje prace. Ciekawym miejscem jest również jedyna w Xian świątynia taoistyczna Ba Xian An ze zbiorem świątynnych stel oraz Muzeum Beilin (Las Stel) z kamiennymi tablicami pokrytymi inskrypcjami z różnych epok. Po wczesnej kolacji wyjazd na dworzec. Przejazd szybkim pociągiem do Pekinu. Nocleg w Pekinie.

Dzień 15. To, co najciekawsze w Pekinie

Ostatni dzień zwiedzania obfituje w największe atrakcje stolicy Chin, poczynając od nieformalnego symbolu miasta, czyli Świątyni Nieba, a kończąc na wyjątkowym przysmaku jakim jest kaczka po pekińsku. Zobaczymy Świątynię Nieba (UNESCO) – kompleks świątynny z XV w., Plac Tiananmen – największy plac miejski na świecie, zamknięty od północy Bramą Niebiańskiego Spokoju prowadzącą do Zakazanego Miasta (UNESCO), przez które przejdziemy oglądając po drodze najciekawsze pawilony i kończąc w cesarskim ogrodzie. Pojedziemy tez do Pałacu Letniego (UNESCO), aby na koniec dnia odetchnąć świeżym powietrzem w dawnej cesarskiej rezydencji nad jeziorem Kunming. Kolacja pożegnalna. Późnym wieczorem transfer na lotnisko.

Dzień 16. Powrót do domu

Przelot do Warszawy.

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów.

Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!

Cena

Cena 5550 PLN + 2490 USD

Cena zawiera:

 • przeloty z przesiadkami Warszawa – Urumczi, Pekin– Warszawa,
 • noclegi ( hotele 3-4*), pokoje dwuosobowe (dopłata do pokoju jednoosobowego w hotelach 580 USD),
 • transfery i przejazdy autokarami lub busami,
 • bilety kolejowe na przejazdy pociągami (pociąg nocny: miejsca sypialne, 4 osoby w przedziale)
 • 2 posiłki dziennie: śniadania i obiady lub kolacje. Napoje do obiadów i kolacji płatne dodatkowo.
 • opiekę polskiego pilota,
 • opiekę lokalnych przewodników,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Cena nie zawiera:

 • napiwków – ok. 80 USD,
 • kosztu wizy chińskiej i obsługi wizowej, 360 zł,
 • ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie

Chętnych proszę o zaliczkę w chwili zapisu w wysokości 3800 zł/os.

Uwaga!

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Chin oraz posiadać minimum 3 wolne kartki. Paszport musi być dostarczony do biura Go Travel najpóźniej do 31 marca 2017 w celu wyrobienia wizy.

Rezerwuję…

Jeżeli chcesz wziąć udział w tej wyprawie, skontaktuj się z nami używając przycisku powyżej. Opublikowany tu program nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i nie jest załącznikiem do umowy zgłoszenia.

Poprzedni | Losowy | Następny


Aktualności
O tym jak podróżuję po Kubie opowiem na spotkaniu Towarzystwa Eksploracyjnego w warszawskim Domu Kultury Kadr we wtorek, 15 stycznia o godzinie 18. Na Kubę jeżdżę od lat, dwa - trzy razy do roku. Najczęściej pokazując zakątki wyspy małym grupom tancerzy i turystów. Ale czasem też zupełnie sama. Wtedy podróżuję z Kubańczykami - rikszami z motorkiem, ciężarówkami na pace, wyglądającymi jak więźniarki pojazdami zwanymi camiones, chevroletami sprzed 60 lat - bynajmniej nie luksusowymi. Mieszkam w ich domach, gdzie czasem brakuje wody i zamiast papieru toaletowego jest gazeta - i to "Granma", ichniejsza "Trybuna Ludu". »
Blog 11-01-2019 Beata Radecka
Dobrze pamiętam, kiedy zrobiłam to zdjęcie. Świt na pustyni Atakama w północnym Chile. Wstaliśmy po ciemku, zaspani poczłapaliśmy do busika, który wiózł nas przez góry. Wysiedliśmy na wysokości 4300 metrów n.m.p., a wokół jeszcze wyższe góry. Nie dość, że trudno się oddycha, to jeszcze mróz – temperatura spada sporo poniżej zera. Najpierw byłam zawiedziona – szaro, nudno, nic się nie dzieje. I nagle wyszło słońce, i zaczęły dziać się cuda! Prosto z wnętrza ziemi w wielu miejscach zaczęła tryskać gorąca woda – a kłęby pary zaczęły przybierać fantastyczne kształty. Wyciągnęłam aparat, zdjęłam rękawiczki i zaczęłam cykać. Kiedy zrobiłam to zdjęcie, które tu widzicie, od razu pomyślałam: Gwiazda Betlejemska! I wtedy wpadłam na pomysł, że będzie to kartka świąteczna. Żebyśmy dali się jej prowadzić, tak jak zaufali jej Mędrcy ze Wschodu. I odkryli, to, co najcenniejsze. Zaufajmy! W tym roku po raz pierwszy od lat nie wysłałam kartek na Boże Narodzenie. Nastraszyli mnie, że RODO, i powinnam mieć pisemne zgody. Jeśli chcecie kartkę w przyszłym roku – napiszcie proszę. A do Chile wybieramy się w marcu 2020 – pracuję nad autorskim programem, a już mamy chętnych na tę przepiękną wyprawę! »
Blog 24-12-2018 Beata Radecka
W słynnej secesyjnej Cafe Tortoni, kawiarni literackiej, w której bywał i nasz Gombrowicz, chcieliśmy coś zjeść. Kolejka była spora jak zwykle, ale warto poczekać – atmosfera jest świetna, na ścianach stare fotografie, a w gablotkach książki pisarzy, którzy tam gościli. Już kończyliśmy nasze kawy, soki i sałatki, kiedy w stylowym wnętrzu zaroiło się od panów w dobrze skrojonych garniturach, z charakterystycznymi sprężynkami cienkich kabelków za uszami. Dyskretnie, lecz profesjonalnie badali wnętrze, kryjąc się nieco za marmurowymi kolumnami. Okazało się, że na kawę wpadł premier Włoch. Kiedy wychodziliśmy, przechadzał się dostojnie i podziwiał wnętrze. Na dłużej zatrzymał się nad pozostałymi po nas okruszkami, bo parę osób chciało zrobić sobie z nim pamiątkową fotkę. Skorzystałam z okazji, bo stałam obok. A potem poszliśmy na Plac Majowy. Tam sfotografowałam się z bezdomnym, które sprzedawał wydawane przez ich organizację gazetki… »
Blog 02-12-2018 Beata Radecka
Teleportowaliśmy się do Ugandy. Otoczyły nas goryle górskie, prawie skoczyła na nas masywna lwica, a potem bawiliśmy się z dzieciakami z domu dziecka. To wszystko dzięki Donacie, która w sobotni wieczór zabrała nas w podróż do serca Afryki. Do tej pory aż czuję ciarki na plecach! »
Blog 19-11-2018 Beata Radecka
W radiowej Czwórce opowiadałam o podróżach po Kubie i po Dominikanie. Kto nie słuchał, ma nadal szanse - jest link do podcastu! »
Blog 05-11-2018 Beata Radecka
Jak miło odebrać z rana telefon z informacją, że zostaliśmy wyróżnieni nagrodą Orły Turystyki! Jesteśmy kameralnym, butikowym touroperatorem, i choć organizujemy podróże od wielu lat, nie myśleliśmy, że będziemy tak uhonorowani. To dzięki Waszemu ogromnemu zaangażowaniu, nasi przyjaciele podróżnicy (bo tak Was nazywamy, jesteście dla nas dużo więcej niż klientami). Bardzo dziękujemy! »
Blog 19-10-2018 Zespół Gotravel