Bajkał zimą: lodowa przygoda

Termin: 10 - 20 marca 2019
Czas trwania: 11
Zakwaterowanie: hotele 3*, nad Bajkałem domki lub u gospodarzy, czyli po syberyjsku!

Zamarznięty Bajkał to zjawisko trudne do opisania, bo trudno je porównać z czymkolwiek innym. Połacie idealnie przezroczystego lodu, lodowe napryski na skałach i bajeczne jaskini, pola torosów i lodowe szczeliny … Dużym przeżyciem jest również podróż samochodami po zamarzniętej powierzchni syberyjskiego morza. Żeby nie było nudno ( tylko lód i lód… ) mamy też w planie zwiedzanie syberyjskich miast, spotkania z kulturą mieszkańców Syberii czy smaczki takie jak obiady u miejscowych gospodyń, pikniki na lodzie i seanse w bani - rosyjskiej odmianie sauny. Druga połowa marca to idealny czas na tę wyprawę - na ogół jest słonecznie i sucho, co powoduje, że nie odczuwamy mrozu. W tym czasie zazwyczaj są temperatury między - 5 a - 15 stopni, sporadycznie spadają poniżej -20. Noce i poranki są chłodne, potem jak słońce zaczyna świecić, to wszyscy się rozbierają!

Rezerwuję…

Program

Nasza grupa została na lodzie....

Dzień 1. Odlot na wschód

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i wylot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.

Dzień 2. Spacerkiem po Irkucku

Przylot do Irkucka, stolicy Syberii Wschodniej i miasta nieodłącznie związanego z historią polskich zesłańców. Transfer do hotelu. Wyjście na zwiedzanie śródmieścia z zabytkowymi cerkwiami, „polskim” kościołem oraz oryginalną drewnianą zabudową, tworzącą niepowtarzalną atmosferę Irkucka. Odwiedzimy centralny rynek, a także zobaczymy lodołamacz „Angara” i zaporę irkuckiej hydroelektrowni. Kolacja i nocleg w hotelu.

Bajkał
Jędrzej Łukowski

Dzień 3. Oko w oko z Bajkałem

Przejazd nad Bajkał, a po drodze zwiedzanie skansenu Talcy, pięknie położonego nad brzegiem zamarzniętej Angary. Po przybyciu do Listwianki kwaterujemy się w bazie turystycznej, a następnie ruszamy na zwiedzanie okolicy. Odwiedzimy Muzeum Bajkalskie, odkrywające wiele tajemnic „Świętego Morza” oraz wjedziemy wyciągiem na Kamień Czerskiego. Dla miłośników zimowych szaleństw będzie możliwość poszusowania na nartach (fakultatywnie). Wieczorem kolacja i kąpiel w bani - tradycyjnej rosyjskiej saunie. Dla chętnych - okazja, by wykąpać się w przeręblu wyciętym w tafli zamarzniętego Bajkału.

Dzień 4. Poduszkowcem i psim zaprzęgiem

Posileni śniadaniem ruszymy na wycieczkę poduszkowcem wzdłuż trasy Kolei Krugobajkalskiej, zabytkowej linii kolejowej „przyklejonej” do skalistych brzegów Bajkału. Po drodze przystanki w najciekawszych punktach, zwiedzanie tuneli i skalistych przylądków oraz ciepły obiad u miejscowej gospodyni. Po południu fakultatywnie przejażdżka po tajdze na psich zaprzęgach, a przy dobrej pogodzie okazja, by wziąć udział w spływie na lodowej krze po nie zamarzniętym odcinku Angary - jedynej rzeki wypływającej z Bajkału (fakultatywnie). Po kolacji wyjście – o ile artysta nie będzie w trasie - do Teatru Pieśni Autorskiej na koncert miejscowego barda, opiewającego uroki wiejskiego życia i piękno syberyjskiej przyrody.

Bajkał
Jędrzej Łukowski

Dzień 5. Stąpając po przezroczystym lodzie

Po śniadaniu przejazd mikrobusem w rejon wyspy Olchon. Przesiadka do UAZ-ów i wycieczka po zamarzniętej cieśninie Małe Morze, gdzie będziemy podziwiać rozmaite zjawiska lodowe: zobaczymy zamarznięte formy lodowe na skalistych wybrzeżach, zajrzymy do wnętrza lodowych grot i po tafli jeziora pojedziemy na wysepkę Ogoj z buddyjską stupą. Przejazd do miejscowości Chużyr, zakwaterowanie w bazie turystycznej. Wieczorny spacer do Skały Szamanki (uważaną przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji), kolacja i rozgrzewająca kąpiel w bani.

Bajkał

Dzień 6. Po lodzie aż na drugi brzeg

Tego dnia pokonamy ponad 100 km UAZ-ami po lodzie, żeby dostać się na drugi brzeg Bajkału – do Ust'-Barguzina. Po drodze podziwianie zjawisk lodowych, pięknych formacji skalnych północnych wybrzeży wyspy Olchon, rozrywki śnieżno-lodowe. W połowie dnia piknik w niesamowitej scenerii na zamarzniętym Morzu Syberii. Po przyjeździe zakwaterowanie u gospodarzy, kolacja i zasłużony odpoczynek.

Bajkał
Jędrzej Łukowski

Dzień 7. Ucha z omula i podlodowe połowy

Całodniowa wycieczka UAZ-ami do Zatoki Cziwyrkujskiej, otoczonej porośniętymi tajgą zboczami półwyspu Święty Nos i grzbietami Gór Bargizińskich. Będziemy podziwiać bajeczne krajobrazy tego zakątka Bajkału i wykąpiemy się w gorących źródłach w Zatoce Zmiejnej. Następnie czeka nas piknik z gotowaną na ognisku uchą z omula i próba sił w podlodowym połowie ryb. Powrót do Ust’-Barguzina na kolację i nocleg.

Dzień 8. Kierunek: Burjacja

Po śniadaniu wyjazd mikrobusem do Ułan Ude – stolicy Republiki Buriacji. Zakwaterowanie w hotelu. Po drodze przystanki na dzikich plażach nad Bajkałem, w syberyjskim uzdrowisku Goriaczińsk oraz wizyta w XVIII-wiecznym Soborze Strieteńskim, którego białe ściany kontrastują z ciemną zielenią tajgi. Po południu spacer po centrum miasta: największa na świecie głowa Lenina, Carskie Wrota, deptak, cerkiew Hodegetrii. Na koniec dnia kolacja w restauracji i nocleg w hotelu.

Bajkał
Jędrzej Łukowski

Dzień 9. Wśród starowierców i rosyjskich buddystów

Przed południem wizyta w Dacanie Iwołgińskim - centrum buddyzmu w Rosji. Po południu odwiedzimy zabajkalskich starowierców, gdzie zaplanowane jest zwiedzanie muzeum, wizyta w cerkwi oraz koncert tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu. Spróbujemy też tradycyjnych dań i napojów przygotowanych z ekologicznych produktów. W drodze powrotnej do Ułan Ude, przystanek na punkcie widokowym nad Selengą, największym dopływem Bajkału.

Dzień 10. Kultowa Kolej Transyberyjska

Po śniadaniu wyjazd pociągiem Kolei Transsyberyjskiej i przejazd do Irkucka. Podziwianie widoków doliny Selengi oraz ostatnie spojrzenia na zamarzniętą taflę Morza Syberii. Kolejne szklanki herbaty parzonej we wrzątku z transsyberyjskiego samowaru i spotkania towarzyskie w wagonie-riestoranie. Wieczorem przybycie do Irkucka, kolacja i nocleg w hotelu.

Bajkał
Jędrzej Łukowski

Dzień 11.Powrót do Polski

Po śniadaniu transfer na lotnisko. Lot przez Moskwę do Warszawy.

To wyjazd trochę nietypowy, ale na pewno wszyscy chętni zdają sobie sprawę. Dobrych hoteli tam nie zbudowali ( tam gdzie to możliwe, mieszkamy w najlepszych hotelach w mieście). Za to w sercu Bajkału najlepiej żyć po syberyjsku, jak lokalni (innych możliwości zresztą tam nie ma).

Program jest ramowy, tu wszystko zależy od pogody, będziemy starali się zapewnić jak najwięcej wrażeń, ale kierując się doświadczeniem i zdrowym rozsądkiem!

Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!

Bajkał
Jędrzej Łukowski

Cena

Cena 1965 USD

Kalkulacja dla grupy 9 - 14 osób.

Cena zawiera:

 • opłatę za wizę i obsługę wizową,
 • noclegi według programu, pokoje dwuosobowe,
 • wyżywienie (2 posiłki dziennie, śniadania oraz obiady lub kolacje, herbata),
 • przejazdy i wszystkie atrakcje według programu,
 • przejazd pociągiem z Ułan Ude do Irkucka,
 • pakiet ubezpieczeniowy NNW,KL,
 • opiekę pilota z Polski.

Cena nie zawiera:

 • przelotów, cena ok. 2600 zł/os, im wcześniej, tym taniej,
 • opłaty na realizację programu na miejscu 275 USD,
 • atrakcji fakultatywnych: przejażdżka na psich zaprzęgach (ok. 70 USD), spływ na krze (ok. 160 USD), jazda na nartach (ok. 30 USD)
 • wyżywienia nieujętego w programie
 • obowiązkowych napiwków 40 USD
 • opłaty do pokoju 1-os.: 150 USD.

Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (zgodnie z warunkami ubezpieczyciela, w przypadku poważnej choroby, hospitalizacji itp.), które kosztuje 3% ceny wycieczki.

Chętnych proszę o zaliczkę w chwili zapisu w wysokości 3500 zł/os.

Nr konta: 29 1140 2004 0000 3102 3205 9779

Rezerwuję…

Jeżeli chcesz wziąć udział w tej wyprawie, skontaktuj się z nami używając przycisku powyżej. Opublikowany tu program nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i nie jest załącznikiem do umowy zgłoszenia.

Poprzedni | Losowy | Następny


Aktualności
- Za rok też jedziemy do Szwajcarii! Tylko tym razem zachodniej – jak jeden mąż oświadczyli wszyscy z naszej sierpniowej szwajcarskiej wyprawy w czasie ostatniej kolacji w Lucernie. Siedzieliśmy na starym mieście, nad brzegiem rzeki o wodzie tak kryształowo przejrzystej, że trudno uwierzyć, że płynie przez centrum dużego miasta. Grupa liczyła zaledwie sześć osób, ze mną, pilotką, siedem. I od pierwszego dnia czuliśmy się jak w gronie starych przyjaciół. Zauroczyły nas szwajcarskie góry, ośnieżone szczyty, lodowce, czyściutkie miasteczka i punktualne pociągi, którymi szybko i komfortowo przemierzaliśmy kraj zegarków i czekolady. »
Blog 13-08-2018 Beata Radecka
Wyspa wulkanów i lodowców, najmłodszy kawałek lądu na naszej planecie nieustannie zachwyca. Widoki bajeczne! Nie tylko fiordy, ale i lodowce na wyciągnięcie ręki... Cała nasza mała grupka ( była nas w sumie dziewiątka) wróciła zauroczona. Planujemy wrócić na Islandię w pażdzierniku 2019, żeby polować na zorzę polarną. »
Blog 18-07-2018 Beata Radecka
Czego zapomnieliście, jadąc na wakacje? Lakieru do paznokci, nożyczek, wacików?... Najważniejsze, żebyście zabrali dobry humor, ciekawość świata i ludzi, a oprócz tego: »
Blog 18-06-2018 Beata Radecka
W Gotravel dotrzymujemy obietnic! Pamiętacie, jak zimą obiecałam, że na naszym biurowym balkonie będą czekać na Was poziomki? Mimo że sezon wyjazdowy w pełni, praca na cztery klawiatury i telefony wre, poziomkowe krzaczki już są i kwitną! Zapraszamy, kiedy będziecie w okolicy. »
Blog 07-06-2018 Beata Radecka wraz z zespołem
Dostałam właśnie parę zdjęć od naszej grupki przemierzającej shinkansenami Japonię z pilotem - japonistą. Widać, że przypadła im do gustu! Czekamy na ich powrót i na relację. »
Blog 19-05-2018 Beata Radecka
- Beato, bardzo się nam wszystkim tu podoba - taki mail dostałam od grupy przemierzającej od niedzieli Japonię. Fuji pięknie im się odsłoniła. Mieszkali w zabytkowym, tradycyjnym ryokanie, gdzie chodzili ubrani w yukaty - czekam z niecierpliwością na ich powrót i relację! »
Blog 17-05-2018 Beata Radecka