Kolumbia i Panama - po obu stronach kanału

Termin: 9 - 24 marca 2019
Czas trwania: 16
Zakwaterowanie: hotele 3 - 4*, hacjendy

Cóż wiemy o Kolumbii? Najczęściej kojarzy się jedynie z narkotykami. A to krzywdzący stereotyp. Piękny kraj kawy, złota, bujnej przyrody i uroczych, życzliwych ludzi ostatnio stawia na turystykę. A jest co oglądać! Panama kojarzy nam się głównie z kanałem o strategicznym znaczeniu - i ten kanał będziemy oglądać, podziwiając ogromne śluzy!

Rezerwuję…

Opis

Dzień 1. Kolumbijski odlot

Wylot do Bogoty z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Przylot do Bogoty w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu leżącym w kolonialnym centrum miasta. Czas na aklimatyzację w leżącej 2640 m n.p.m. stolicy Kolumbii.

Dzień 2. Złota Bogota

Kolumbia
Beata Radecka

Od rana spacer po starówce. Serce miasta stanowi Plaza Bolivar ze stojącym w jej centrum pomnikiem Wyzwoliciela Ameryki. Dookoła wznoszą się budynek Kapitolu, Katedra i Pałac Sprawiedliwości. Zobaczymy Pałac Prezydencki i przejdziemy kolorowymi uliczkami najstarszej dzielnicy miasta - la Candelaria. Wstąpimy do czynnego i działającego budynku Komendy Głównej Policji, gdzie będziemy mogli dowiedzieć się o walce z kartelami narkotykowymi. Eksponatami są kosztowne „drobiazgi” należące do baronów narkotykowych, jak choćby ozdobiony brylantami Harley Davidson, należący do Paola Escobara. Odwiedzimy Muzeum Fernando Botero- najsłynniejszego kolumbijskiego malarza i rzeźbiarza, jednego z najwyżej cenionych artystów współczesnych. Bardzo rozpoznawalne są jego postacie o bardzo obfitych kształtach. W dogodnej porze zjemy obiad w lokalnej restauracji. Będzie to czas na smakowanie ajiaco- pożywnej bogotańskiej zupy, jednego z lokalnych specjałów. Zwiedzimy słynne z największej na świecie kolekcji prekolumbijskich wyrobów ze złota Museo de Oro. Wjedziemy kolejką na wzgórze Monserrate, skąd rozciąga się wspaniały widok na liczącą 9 mln mieszkańców metropolię. Wieczorem możliwość wyjścia do jednego z okolicznych barów.

Kolumbia
Beata Radecka

Dzień 3. Kolumbijska Wieliczka

Rano wyjedziemy do Villa de Leiva, jednej z najładniejszych kolonialnych miejscowości. Po drodze zwiedzanie Katedry Solnej oraz Muzeum Soli w Zipaquira. Wędrówka solnymi korytarzami imponującej rozmiarami “kolumbijskiej Wieliczki”. Zatrzymamy się w Raquira- miasteczku słynącym z kolorowych fasad budynków i jeszcze bardziej kolorowego rękodzieła. Zakwaterowanie i zwiedzanie Villa de Leiva. Spacery autentycznymi, brukowanymi uliczkami, wśród bielonych domów tego niczym zatrzymanego w czasie miasteczka.

Kolumbia
Beata Radecka

Dzień 4. Piekiełko, błękitne jeziorka i największy na świecie dom z gliny

Przedpołudnie poświęcimy na obserwację niespiesznego życia miasteczka i dokończenie sesji fotograficznej. Poznawanie okolicznych ciekawostek ( możliwość wycieczki konnej): El Infiernito czyli piekiełko, największy na świecie dom z gliny, Pozos Azules czyli błękitne jeziorka. Powrót do Bogoty. Dla wytrwałych wieczorne wyjście i bliskie zapoznawanie się z nocnym życiem miasta.

Dzień 5. Kawowy trójkąt

Poranny przelot do Pereiry. Przejazd do hacjendy położonej na plantacji kawy. Po drodze podziwianie zielonych krajobrazów i zabudowy docenionych przez UNESCO wpisem na listę. Po południu spacer po plantacji, czynny udział w procesie przetwarzania kawy począwszy od zbioru ziaren, skończywszy na degustacji najsłynniejszego kolumbijskiego napoju parzonego tradycyjnym miejscowym sposobem.

Kolumbia
Beata Radecka

Dzień 6. Palmowy zawrót głowy

Jeden z niezapomnianych dni: wycieczka do Salento, urokliwego miasteczka słynącego z charakterystycznej dla regionu “trójkąta kawowego” architektury bahareque. Przesiadamy się do jeepów Willy’s- typowego tutaj środka transportu i kontynuujemy jazdę do Valle de Cocora- doliny gdzie rosną najwyższe na świecie palmy- woskowe, będące narodowym drzewem Kolumbii. Wędrówka przez dolinę, leżącą w strefie lasu pochmurnego, podziwianie często spowitych w chmurach krajobrazów. Przejazd z powrotem do Salento i czas na ewentualne zakupy pamiątek. Powrót do hacjendy na kolację i błogi odpoczynek.

Kolumbia
Beata Radecka

Dzień 7. Termalne orzeźwienie

Jedziemy do wód termalnych w Santa Rosa de Cabal. Moczenie ciał w ozdrowieńczej kąpieli. Naturalny masaż pod wodospadem. Czas na relaks i obserwowanie lokalnych obyczajów.

Kolumbia
Beata Radecka

Dzień 8. Odlot nad ciepłe Morze Karaibskie

Przejazd na lotnisko w Armenii (lub Pereira) i przelot do Cartageny (z przesiadką w Bogocie). Założona w 1533 Cartagena de Indias, była przez długi czas jednym z najważniejszych portów hiszpańskiej Ameryki, przez który w drodze do Hiszpanii przechodziło łupione na kontynencie złoto. Będące celem pirackich ataków miasto doczekało się imponujących, do dziś świetnie zachowanych fortyfikacji. Popołudniowe zwiedzanie imponującego fortu - Zamku San Felipe de Barajas. Obiekt ten, wpisany w 1984 (łącznie ze Starówką) na listę UNESCO jest uznany za jeden z cudów Kolumbii. Dla aktywnych - taneczny wieczór w rytmie salsy.

Cartagena

Dzień 9. Kolonialne klimaty Cartageny

Zwiedzanie najwspanialszej kolonialnej starówki Ameryki. Spacer przez zabytkowe dzielnice: San Pedro z katedrą i licznymi pałacami w stylu andaluzyjskim, San Diego zamieszkiwane niegdyś przez kupców i klasę średnią oraz dzielnicę popularną - Getsemani.

Kolumbia
Beata Radecka

Dzień 10. Plażowanie nad szmaragdową wodą

Dzień wolny, który poświęcimy na eksplorowanie okolic Cartageny, na przykład na rejs na Wyspy Różańcowe, gdzie na małej, urokliwej wysepce nad szmaragdową wodą można spędzić dzień, opalając się, pływając, czy degustując świeżo złowioną rybkę .

Dzień 11. Panama wita nas!

Transfer na lotnisko. Przelot do Panamy. Przejazd do Valle de Anton. Spacery po zielonej okolicy i nocleg w pięknych okolicznościach przyrody.

Dzień 12. Motyla noga

Wielbicielom przepięknych motyli z pewnością przypadnie do gustu wizyta w motylarni. W czasie spaceru po pięknym ogrodzie, obserwacja wspaniałych morpho jak i korzystających z obfitości nektaru szybkich kolibrów. Wędrówka do urokliwego Wodospadu Zakochanych i okazja do romantycznej, orzeźwiającej kąpieli. Przejazd do stolicy kraju – Ciudad de Panama. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 13. Stara i nowa Panama

Panama

Zwiedzanie Ciudad de Panama. Położone nad wodą miasto to urokliwa, kolonialna starówka, ostatnio bardzo intensywnie remontowana, oraz nowa dzielnica, pełne błyszczących wieżowców, przypominająca nieco Dubaj. Przejazd do śluzy i muzeum Kanału Panamskiego . Zbudowany w latach 1904-1914 kanał łączy Ocean Spokojny z Atlantykiem. Tę imponującą 80- kilometrową przeprawę pokonuje rocznie ponad 14 tysięcy statków. Jak będziemy mieć szczęście, to zobaczymy przeprawiający przez śluzę statek – największe statki budowane są tak, żeby na styk mieściły się w śluzach kanału!

Panama

Dzień 14. Z Indianami za pan brat

Wycieczka do dżungli i wizyta u plemienia Embera. Naturalny most- rzeka La Puente pomoże nam wyobrazić sobie (już z perspektywy ekspertów Kanału), jak za czasów kolonialnych wyglądała przeprawa między oceanami. To właśnie tędy Hiszpanie przeprawiali się z inkaskim złotem łupionym w Peru aż do portu nad Atlantykiem. Wioska Embera została założona nad rzeką Chagres przez rodziny, które osiedliły się tu po przybyciu z przesmyku Darien, jednego z najbardziej niedostępnych miejsc na Ziemi. Dowiemy się, jak wygląda życie w dżungli, jakie Indianie kontynuują tradycje, popłyniemy przez puszczę drążonymi w pniu kanu, odbędziemy spacer po lesie, gdzie przewodnik pokaże nam, które rośliny pomagają przetrwać w mało przyjaznej dla człowieka puszczy. Obiad w puszczy i czas na zakupy oryginalnego rękodzieła. Powrót do miasta i nocleg w Ciudad de Panama.

Dzień 15. Powrót do cywilizacji

Ostatnie chwile w Ciudad de Panama, czas na podziwianie morza, ostatnie zakupy pamiątek i pożegnanie z Ameryką Łacińską. Przejazd na lotnisko. Wylot do Europy.

Dzień 16. Wszystko dobre, co się dobrze kończy

Przylot do Warszawy

Kolumbia
Beata Radecka

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów.

Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!

Cena

Cena 3690 euro

Kalkulacja dla grupy min. 10 osób. Grupa liczyć będzie max. 16 osób!

Cena zawiera:

  • transport: wszystkie przeloty wewnętrzne, transfery i przejazdy busem,
  • program zwiedzania,
  • noclegi w pokojach dwuosobowych ( hotele 3 - 4 *, hacjendy) - możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego 840 euro
  • posiłki: wszystkie śniadania, 6 obiadów,
  • opiekę polskiego pilota,
  • ubezpieczenie KL, NNW, bagaż podróżny.

Cena nie zawiera:

  • przelotów międzynarodowych – można lecieć z dowolnego miejsca świata. Przeloty z Warszawy, skąd będzie leciał pilot wycieczki, kosztują od ok. 4000 zł,
  • napiwków – 60 euro
  • biletów wstępu i opłat za przewodników lokalnych ok. 285 euro

Można wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji (zgodnie z warunkami, w przypadku poważnej choroby, hospitalizacji itp.), kosztuje 3 % ceny wycieczki.

Chętnych proszę o depozyt w chwili zapisu 1000 euro/os.

Serdecznie zapraszam! Beata Radecka Gotravel

Rezerwuję…

Jeżeli chcesz wziąć udział w tej wyprawie, skontaktuj się z nami używając przycisku powyżej. Opublikowany tu program nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i nie jest załącznikiem do umowy zgłoszenia.

Poprzedni | Losowy | Następny


Aktualności
- Za rok też jedziemy do Szwajcarii! Tylko tym razem zachodniej – jak jeden mąż oświadczyli wszyscy z naszej sierpniowej szwajcarskiej wyprawy w czasie ostatniej kolacji w Lucernie. Siedzieliśmy na starym mieście, nad brzegiem rzeki o wodzie tak kryształowo przejrzystej, że trudno uwierzyć, że płynie przez centrum dużego miasta. Grupa liczyła zaledwie sześć osób, ze mną, pilotką, siedem. I od pierwszego dnia czuliśmy się jak w gronie starych przyjaciół. Zauroczyły nas szwajcarskie góry, ośnieżone szczyty, lodowce, czyściutkie miasteczka i punktualne pociągi, którymi szybko i komfortowo przemierzaliśmy kraj zegarków i czekolady. »
Blog 13-08-2018 Beata Radecka
Wyspa wulkanów i lodowców, najmłodszy kawałek lądu na naszej planecie nieustannie zachwyca. Widoki bajeczne! Nie tylko fiordy, ale i lodowce na wyciągnięcie ręki... Cała nasza mała grupka ( była nas w sumie dziewiątka) wróciła zauroczona. Planujemy wrócić na Islandię w pażdzierniku 2019, żeby polować na zorzę polarną. »
Blog 18-07-2018 Beata Radecka
Czego zapomnieliście, jadąc na wakacje? Lakieru do paznokci, nożyczek, wacików?... Najważniejsze, żebyście zabrali dobry humor, ciekawość świata i ludzi, a oprócz tego: »
Blog 18-06-2018 Beata Radecka
W Gotravel dotrzymujemy obietnic! Pamiętacie, jak zimą obiecałam, że na naszym biurowym balkonie będą czekać na Was poziomki? Mimo że sezon wyjazdowy w pełni, praca na cztery klawiatury i telefony wre, poziomkowe krzaczki już są i kwitną! Zapraszamy, kiedy będziecie w okolicy. »
Blog 07-06-2018 Beata Radecka wraz z zespołem
Dostałam właśnie parę zdjęć od naszej grupki przemierzającej shinkansenami Japonię z pilotem - japonistą. Widać, że przypadła im do gustu! Czekamy na ich powrót i na relację. »
Blog 19-05-2018 Beata Radecka
- Beato, bardzo się nam wszystkim tu podoba - taki mail dostałam od grupy przemierzającej od niedzieli Japonię. Fuji pięknie im się odsłoniła. Mieszkali w zabytkowym, tradycyjnym ryokanie, gdzie chodzili ubrani w yukaty - czekam z niecierpliwością na ich powrót i relację! »
Blog 17-05-2018 Beata Radecka