Najlepsze wyjazdy taneczne! Salsa na Kubie 27 listopada - 10 grudnia, Sylwester w Kolumbii i słynny festiwal w Cali oraz bachata na Dominikanie 6 - 18 lutego 2020! »

Kuba prawdziwa w Towarzystwie Eksploracyjnym

05.01.2019 Beata Radecka

O tym jak podróżuję po Kubie opowiem na spotkaniu Towarzystwa Eksploracyjnego w warszawskim Domu Kultury Kadr we wtorek, 15 stycznia o godzinie 18. Na Kubę jeżdżę od lat, dwa - trzy razy do roku. Najczęściej pokazując zakątki wyspy małym grupom tancerzy i turystów. Ale czasem też zupełnie sama. Wtedy podróżuję z Kubańczykami - rikszami z motorkiem, ciężarówkami na pace, wyglądającymi jak więźniarki pojazdami zwanymi camiones, chevroletami sprzed 60 lat - bynajmniej nie luksusowymi. Mieszkam w ich domach, gdzie czasem brakuje wody i zamiast papieru toaletowego jest gazeta - i to "Granma", ichniejsza "Trybuna Ludu".

Obrazek niżej podpisany
Kuba prawdziwa - zaproszenie

Dużo rozmawiam Kubańczykami - bo po prostu fascynują mnie rozmowy z ludźmi. Wtedy dowiaduję się, jak żyje się za 15 dolarów, kiedy ceny są jak w Polsce. Co jest interesem marzeń. Jakie kokosy można zarobić przywożąc ciuchy z Gujany. Skąd wziąć farbę, żeby odmalować drzwi - to na Kubie jest prawdziwe wyzwanie! Znajoma kupiła na czarnym rynku puszkę farby za równowartość swojej pensji. Okazało się, że w środku była … zabarwiona na biało woda. Oszukują nie tylko turystów, ale też swoich. Chwalę ryż z fasolą, którym mnie częstują, piję rum - i rozmawiam dalej…

Lokalne środki lokomocji na Kubie czasem wymagają kondycji...
Beata Radecka