Jak niebezpiecznie jest w Kolumbii?

20.04.2018 Beata Radecka

- Kolumbia?! Przecież tam są tylko narkotyki – tak na propozycję kolejnej wspólnej wyprawy zareagował Adam. I jest niebezpiecznie... – A ile razy tam byłeś? Wcale? Bo ja uwielbiam ten kraj – odpowiedziałam zgodnie z prawdą. Naprawdę jadąc tam ryzykujesz, że ... Cię zauroczy!

Obrazek niżej podpisany
Beata Radecka
Kolumbia
KolumbiaKolumbia, Bogota - wieczorny spacer po Plaza Bolivar, pod katedrąKolumbiaKolumbiaKolumbia

Bo rzeczywiście jestem oczarowana życzliwością i urokiem ludzi ( na dodatek ładnych, taki efekt mieszanki ras), oraz wysokim poziomem usług. Kiedy wracając z Kolumbii ląduję w Paryżu, to od razu czuję różnicę w podejściu do klientów i do pracy – i od razu tęsknię za kolumbijskim „ a la orden” , czyli „do usług”, wypowiadanym z uprzejmym uśmiechem. Nasz kolumbijski kierowca Hernando woził nas w czasie sylwestrowej nocy od wioski do wioski, gdzie byliśmy goszczeni przez nieznajomych, przypadkowych ludzi na „domówkach”. – W Polsce by to nie przeszło – stwierdziliśmy zgodnie.

Oszałamia też ogromne bogactwo przyrody. Podam jeden tylko przykład: żyje tam 1826 gatunków ptaków, więcej niż w jakimkolwiek innym państwie na świecie!

W październiku pilotuję wycieczkę do Kolumbii, na którą serdecznie zapraszam. Wtedy odwiedzimy też Panamę z najsłynniejszym kanałem świata, zbudowanym sto lat temu. Ma niecałe 80 kilometrów, a zrewolucjonizował transport między Atlantykiem a Pacyfikiem – przedtem statki musiały opływać całą Amerykę Południową z niebezpiecznym przylądkiem Horn.

Program wyjazdu i szczegóły tutaj: Kolumbia i Panama - po obu stronach kanału