Najlepsze wyprawy taneczne! Salsa na Kubie 27 listopada - 10 grudnia, Sylwester w Kolumbii i słynny festiwal w Cali oraz bachata na Dominikanie 6 - 18 lutego 2020! »

Huragan Irma na Kubie

11.09.2017 Beata Radecka

- Czy macie teraz turystów na Kubie? - spytała mnie kolejna osoba z troską, wiedząc o szalejącym na Karaibach huraganie. Irma uderzyła w Kubę z prędkością 256 km/godz, łamiąc ogromne drzewa, i zmiatając całe budynki. - Nie, bo wrzesień to w tamtym regionie pora huraganów, dobrze o tym wiemy i nie wysyłamy klientów na spotkanie z nimi oko w oko! Nawet kiedy są baaaardzo tanie bilety lotnicze na ten okres... Szalejąca obecnie na Karaibach Irma to huragan najwyższej, piątej kategorii. Na szczęście nikt nie zginął, ale cały czas nie ma prądu i wody nawet w odległych od wybrzeży miejscowościach. Wiem o tym od kubańskich znajomych, z którymi udało mi się skontaktować.

Obrazek niżej podpisany
Beata Radecka
Ulewne deszcze zalewają Kubę

Wróciłam z ostatniego pobytu na Kubie w sierpniu. Teoretycznie sierpień to pora deszczowa, ale porządnie lało tylko raz, a kilka razy w ciągu dwóch tygodni pokropiło. Przejechałam, sprawdziłam - można podróżować po Kubie w początku sierpnia, ale trzeba przygotować się, że będzie gorąco! Byłam w Baracoa, które bardzo ucierpiało w czasie huraganu w zeszłym roku. Ledwie odbudowali budynki, naprawili pozrywane dachy, a tu kolejny huragan! Aż serce mi się ścisnęło, kiedy pomyślałam o niedawno poznanych pogodnych mieszkańcach Baracoa. Przecież na Kubie remonty są trudniejsze do przeprowadzenia niż u nas, dostępność wszystkiego niewielka, a ceny w stosunku do zarobków horrendalne. To znaczy ceny, na przykład kosmetyków, podobne jak w Polsce, ale jak kupić dezodorant za dwa dolary, kiedy na miesiąc zarabia się piętnaście?…

Turystom mogę poradzić, żeby nie planowali podróży między końcem sierpnia a początkiem października, bo najczęściej huragany zdarzają się właśnie wtedy. Teraz szaleje huragan Irma.

Kuszą niskie ceny na ten czas, bywają bajeczne promocje biletów lotniczych, ale jak to często bywa, nic nie dzieje się bez przyczyny. Lepiej nie dać się skusić, i nie znaleźć się w oku cyklony!