Gościmy najsłynniejszego kubańskiego reportera w Warszawie

20.10.2019 Beata Radecka

Julio Acanda przyjeżdża! Znajomych Kubańczyków zelektryzowała ta wiadomość. Okazało się, że chce nakręcić w Warszawie reportaż jak Polacy tańczą salsę kubańską. Moja ulubiona kubańska instruktorka, Yuleydi Alba, aż skakała z radości, kiedy dowiedziała się, kto do nas zawita.

Jeden z najbardziej znanych reporterów telewizyjnych na Kubie przyjechał do Warszawy, żeby kręcić reportaż o tym jak Polacy tańczą salsę i czy lubią podróże na Kubę
Beata Radecka
Znany kubański reporter Julio Acanda w Warszawie

Przyznam się szczerze, że trochę obawiałam się tego spotkania. Że skoro Julio jest na Kubie taką sławą, to może okazać się nieprzystępny czy zadufany. Na szczęście bardzo się myliłam. Julio Acanda okazał się dziennikarskim wygą i profesjonalistą, ale jednocześnie ciekawym świata, sympatycznym i otwartym człowiekiem.

Był już wcześniej w Polsce, dokładnie 10 lat temu. Oczywiście nie mogłam powstrzymać się od zapytania, jaką widzi różnicę. Razem z towarzyszącym mu Adrianem gorliwie zapewniali, że widzą ogromny postęp i rozwój naszego kraju. Spotkaliśmy się z Tomkiem Biernackim, który właśnie rusza z projektem filmu o historii salsy w Polsce.

Wieczór z Julio i ambasadorem

Zabraliśmy gości na spacer po Nowym Mieście by night, bo dowiedziałam się, że tego miejsca nie mają w oficjalnym programie. Na kolację poszliśmy do restauracji Pod Samsonem - lubię tam robić spotkania, w starym stylu, swojsko, smacznie, i obsługa inteligentna.

Spacer po warszawskim Nowym Mieście z naszymi kubańskimi gośćmi - reporterem Julio Acandą, ambasadorem Kuby z małżonką, Yuleydi Albą i Maykelem Tamayo

Czekała już tam Małgorzata z panem ambasadorem Kuby z małżonką, który dwie godziny wcześniej zadzwonił do mnie, czy może przyjść na to spotkanie. Prawdziwie latynoskie – wszystko na ostatnią chwilę , ale jakoś zazwyczaj się udaje… Nie znałam pana ambasadora wcześniej, okazał się sympatycznym gawędziarzem.

Przybiegła Yuli, świetna tancerka, która miała nie dotrzeć, bo szyła kostiumy na pokazy. Ale dla niej to bylo bardzo ważne spotkanie. Na dodatek kiedy Julio dowiedział się, że pracowała w balecie telewizji kubańskiej, zaciekawił się. - Musieliśmy pracować w tym samym czasie w telewizji - rzucił.

Potem przejechaliśmy do najlepszej szkoły tańców latynowskich Salsa Libre, gdzie był juz ogromny tłum, i gorąco od latynoskich rytmów. Julio od razu zaczął filmować, nakręcił sporo mini wywiadów. Wyraźnie zachwyciła go atmosfera. Państwo ambasadorostwo też dobrze się bawili, choć średnią wieku wyraźnie odbiegali od reszty.

Słynny kubański reporter Julio Acanda robi wywiady w Salsa Libre