Beato, tak trzymaj!!!

09.09.2006 Mariola

Po dłuższej przerwie w podróżach, nieco zrażona wyjazdami grupowymi, w dużej mierze za sprawą pilotów tych ostatnich wyjazdów w których brałam udział, wybrałam się jednak w tym roku (sierpień 2006) na zorganizowaną wyprawę: Chile -- Wyspa Wielkanocna -- Polinezja Francuska. Jechałam nie bez obaw, wróciłam jednak mile zaskoczona -- okazało się, że istnieją jeszcze "normalni" piloci.

Wycieczkę naszą „pilotowała” właśnie Beata. Nie będę pisała o językach, przygotowaniu, wiedzy itp. — to napisano przede mną. To co zwróciło moja uwagę, to dostrzeganie przez Beatę wszystkich uczestników wyjazdu — w odróżnieniu od sytuacji, gdy pilot „zadaje się” z jedną tylko „podgrupą”, która powoli zaczyna przejmować kontrolę nad wszystkim i wszystkimi i już nie wiadomo „kto jest kim” czyli kto właściwie jest pilotem wycieczki.

Beata potrafiła rozmawiać ze wszystkimi, nikogo nie wyróżniając, nikogo też nie omijając. Reprezentowała interesy wszystkich — całej grupy jako całości ale gdy pomoc potrzebna była jednej osobie, osoba ta też mogła na nią liczyć. No i chyba to prawda z tą wspomnianą już wcześniej „emanacją dobrą energią” bo ilość „spięć” była właściwie „zerowa” jak na tak trudną i męczącą wyprawę (wystarczy wspomnieć te piętnaście „wzlotów” i „upadków” czyli piętnaście przelotów w okresie zwiększonego zagrożenia terrorystycznego).